Grupa Azoty poinformowała, że w ostatni poniedziałek weszło w życie rozporządzenie na mocy którego powiększono obszar Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Chodzi m.in. o 12,6 ha nowych terenów w podstrefie Puławy. Zależna Grupa Azoty Puławy buduje tam wytwórnię nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej. W jej wyniku nastąpi zmiana procesu wytwarzania granulatów saletry amonowej i bazujących na niej nawozów.

- Inwestycja ta nie tylko zwiększy nasze zdolności produkcyjne, ale też pozwoli na wytwarzanie zmodyfikowanych technologicznie produktów w segmencie nawozowym, cechujących się znacznie lepszymi parametrami w zakresie jakości - mówi cytowany w komunikacie prasowym Jacek Janiszek, wiceprezes Grupy Azoty Puławy odpowiedzialny m.in. za obszar inwestycji.

Spółka przypomina, że w ramach nowej inwestycji powstaną dwie linie granulacji mechanicznej wraz ze stanowiskiem dolomitu, dwiema młynowniami, dwiema halami sezonowania produktu luzem, budynkiem pakowni z liniami do pakowania w big-bagi oraz w worki, a także niezbędną infrastrukturę techniczną. Zostaną też utworzone nowe miejsca pracy. Koszty kwalifikowane projektu określono na co najmniej 310 mln zł. Z kolei maksymalna dopuszczalna pomoc publiczna sięga w tym przypadku 130 mln zł. Termin zakończenia budowy pierwszej linii to 2018 r. a drugiej 2020 r.

Grupa Azoty Puławy posiadała do tej pory trzy zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Datowane są one na lipiec 2008 r., sierpień 2010 r. oraz marzec 2011 r.