#RZECZoBIZNESIE: Jakub Jagiełło: Rośnie rynek dronów w Polsce

aktualizacja: 01.09.2017, 12:51
Foto: tv.rp.pl

Byliśmy jednym z pierwszych krajów, który umożliwił komercyjne latanie dronami – mówi Jakub Jagiełło, ekspert zespołu Drone Powered Solutions w PwC Polska, gość programu Marcina Piaseckiego.

PwC w zeszłym roku otworzyło globalne centrum kompetencji w obszarze rynku dronowego.

- W naszym zespole są osoby z konsultingu biznesowe i eksperci fotogrametrii – mówił Jagiełło.

- Przez ten rok zrealizowaliśmy paręnaście projektów na różnych kontynentach. Wspieraliśmy firmy z sektora energetycznego, infrastrukturalnego oraz ubezpieczeniowego – dodał.

Wyjaśnił, że zastosowanie dronów w firmie wymaga czasu.

- To jest proces, który zabiera kilkanaście miesięcy. Nie jest to proste. Trzeba znaleźć odpowiedni model biznesowy dla takiego rozwiązania oraz ludzi i technologię – tłumaczył.

Jagiełło podkreślił, że centrum znajduje się w Warszawie, ale projekty realizowane są globalnie.

- Rynek dronów w Polsce jest dość płytki. Obecnie wynosi ok. 200 mln zł, a na świecie ok. 3 mld dol. - zaznaczył.

Wyjaśnił, że np. dla ubezpieczyciela ważną rzeczą jest wiedzieć w jaki sposób doszło do uszkodzenia obiektu czy osoby.

- Używając dronów jesteśmy w stanie zbierać dane przed i po wystąpieniu szkody. Porównując to, oceniamy wysokość strat – mówił.

Jagiełło podkreślił, że legislacja jest ważna dla tego sektora.

- W Polsce wciąż mamy dobrze rozwinięty aspekt prawny. Byliśmy jednym z pierwszych krajów, który umożliwił komercyjne latanie dronami – przypomniał.

- Komisja Europejska planuje wprowadzić do 2019 r. ujednolicone standardy dotyczące regulacji dronowych. Zaproponowane regulacje usprawnią ten rynek. Umożliwi to np. korzystanie z dronów poza zasięgiem lotów pilota, co jest bardzo ważne przy automatyzacji tego rodzaju operacji – dodał.

Jagiełło zaznaczył, że drony w Polsce są wykorzystywane przez policję i straż graniczną.

- Używane są do zadań wspomagających poszukiwanie oraz ratowanie ludzkiego życia – mówił.

- Ostatnio zostały zaangażowane do pomocy osobom, które były dotknięte nawałnicami. Umożliwiliśmy sołtysowi dostęp do danych zebranych dronem, żeby mógł zaplanować akcję ratunkową i naprawczą – dodał.

Jagiełło widzi tendencję wzrostową rynku dronów w Polsce.

- Szansą jest to, że mamy wysoko wykwalifikowane kadry. Wprowadzanie nowych rozwiązań ułatwia też aspekt prawny – ocenił.

- Barierą jest brak wsparcia w postaci zachęt do korzystania z nowych technologi – dodał.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE