Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

#RZECZoBIZNESIE: Agnieszka Gogól-Urbanek: Firmy ochroniarskie czekajš zmiany

Rzeczpospolita
Wprowadzenie płacy minimalnej może spowodować zwiększenie liczby ludzi chętnych do pracy w branży ochroniarskiej - mówi Agnieszka Gogól-Urbanek, dyrektor generalny agencji ochrony Atos.

Na rynku usług ochroniarskich w Polsce panuje ostatnio napięcie. Ochroniarze protestujš przeciwko zbyt niskim stawkom wynagrodzeń i coraz częœciej decydujš się zmienić branżę. Czy wchodzšca od stycznia 2017 r. w życie ustawa wprowadzajšcš godzinowš płacę minimalnš w wys. 12 zł zmieni sytuację na lepsze czy gorsze?

- Obecna sytuacja jest efektem wielu lat niezmienianego prawa zamówień publicznych, gdzie jedynym kryterium była tak naprawdę cena – tłumaczy niedawne protesty ochroniarzy Agnieszka Gogól-Urbanek.

- Dodatkowo kontrakty wieloletnie nie miały możliwoœci waloryzacji, z kolei co roku zmieniało się najniższe wynagrodzenie. Pracodawcy próbowali więc jakoœ sobie z tym poradzić, stšd pewnie najpierw obniżali wynagrodzenia na umowach o pracę, potem przechodzili na umowy cywilno-prawne i dalej obniżali wynagrodzenia – mówi.

Spółka Atos jest natomiast pozytywnie nastawiona do nowelizacji ustawy o płacy minimalnej. - Mamy nadzieję, że spowoduje to zwiększenie liczby ludzi chętnych do pracy w tej branży. Liczymy na to, że częœć pracowników, którzy wczeœniej odeszli, wróci, może pojawiš się nowe osoby – mówi.

Agnieszka Gogól-Urbanek wypowiedziała się również o sposobie ochrony uczestników „Œwiatowych Dni Młodzieży” oraz wykorzystywanym przez firmę Atos systemie ochrony „Twierdza X”.

– System diagnozował zagrożenie podczas wydarzenia i dawał na nie cały szereg gotowych rozwišzań. Łšczy on w sobie zaawansowane rozwišzania techniczne oraz bezpoœredniš ochronę fizycznš, by zapewnić właœciwe zabezpieczenie – mówi.

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL