Bezpłatna pomoc prawna tylko dla nowych firm

Na bezpłatną pomoc dotowaną przez państwo będą mogły liczyć tylko nowe firmy, te upadające już nie.

Publikacja: 16.07.2018 08:07

Bezpłatna pomoc prawna tylko dla nowych firm

Foto: 123RF

Z bezpłatnej pomocy prawnej skorzystają tylko zakładający firmę, ale ci, którzy zechcą ją zamknąć, takiej szansy nie będą mieli.

Czytaj także: Zmiany w bezpłatnej pomocy prawnej a konkurencja

W piątek wieczorem Senat nie zdecydował się przegłosować poprawki zgłoszonej przez senatora Jana Rulewskiego do nowelizacji ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Jej autorem jest Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

– Nie widzę powodu, by z bezpłatnej porady nie mogli skorzystać nie tylko zakładający działalność gospodarczą, ale i decydujący się na jej zawieszenie, zakończenie lub na ogłoszenie upadłości –mówił Jan Rulewski. – W przeciwnym razie wsparcie prowadzących działalność firm nie byłoby kompleksowe. Dlatego poprawka jest bardzo ważna – twierdzi senator.

Przypomniał również, że wcześniej Sejm zdecydował się na rozszerzenie tej pomocy na każdego, kto złoży oświadczenie, że nie stać go na płatną poradę.

– Moja poprawka to kolejny krok w kierunku dalszego rozszerzenia pomocy – tłumaczy senator Rulewski.

Jego poprawka nie zyskała aprobaty Anny Surówki-Pasek, podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta. Jej zdaniem rozszerzenie bezpłatnej pomocy prawnej także na upadłość czy zawieszenie działalności może się spotkać z zarzutem Unii Europejskiej, że narusza przepisy o pomocy publicznej.

Senackiej debacie towarzyszyły ogromne emocje. Parlamentarzystów interesowało finansowanie poradnictwa po jego rozszerzeniu oraz nowy rodzaj wsparcia, tj. poradnictwo obywatelskie. Mają je świadczyć doradcy.

– Znam doradców podatkowych, pracowałem z ludźmi, którzy zajmują się finansami, i to naprawdę bardzo wykształcone osoby. Czy jednak 70 godzin szkolenia rzeczywiście wystarczy, by udzielić porady obywatelskiej? – zastanawia senator Aleksander Pociej.

Czytaj także: Zmiany w bezpłatnej pomocy prawnej

– Deprecjonuje pan ideę poradnictwa obywatelskiego, odwołując się do 70-godzinnego kursu i nie zauważając, że jednym z wymogów stawianych doradcy jest również posiadanie wykształcenia wyższego. Organizacje pozarządowe, które chcą świadczyć poradnictwo obywatelskie, de facto nie zaryzykują udzielania takich porad przez niekompetentną osobę. Poradnictwo obywatelskie niekoniecznie musi polegać na kwestiach prawnych, bo może też na udzieleniu osobie, która się zwraca o poradę, pewnego wsparcia psychologicznego –kontrargumentowała Anna Surówka-Pasek.

Taka odpowiedź nie usatysfakcjonowała senatora Pocieja. – Pod warunkiem że ten człowiek po 70 godzinach szkolenia będzie lepszy od ludzi mających wykształcenie i praktykę w rozmowach z osobami, którym przydarzają się nieszczęścia. Przecież w przypadku adwokata i radcy prawnego częścią treningu zawodowego jest właśnie rozmowa z pokrzywdzonymi – mówił mec. Pociej.

– Pani minister twierdzi, że warunki, które stawiają organizacje czy też ta ustawa, są na tyle dobre, że spełnią oczekiwania. Że to będzie niejako równe poradnictwu prawnemu prowadzonemu przez radców, adwokatów czy inne osoby z wykształceniem prawniczym. A to nieprawda, bo w ustawie czytamy, że wystarczy mieć wyższe wykształcenie np. kosmetologa, a później ewentualnie kurs i wsparcie organizacji pozarządowych, które poszukują osób do prowadzenia tego poradnictwa. Chętnie biorą je z ulicy – dodał senator Rulewski. ©?

Etap legislacyjny: czeka na podpis prezydenta

Z bezpłatnej pomocy prawnej skorzystają tylko zakładający firmę, ale ci, którzy zechcą ją zamknąć, takiej szansy nie będą mieli.

Czytaj także: Zmiany w bezpłatnej pomocy prawnej a konkurencja

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara