Walka o bankierów z City

aktualizacja: 26.10.2016, 19:08
Foto: Bloomberg

Brytyjskie władze jeszcze nie uruchomiły procedury wyjścia z Unii, ale już trwa na dobre walka ofert skierowanych do londyńskiego City

REDAKCJA POLECA

Francuzi rozkręcili kampanię reklamową pod hasłem "Tired of fog? Try with frogs!" (Zmęczeni mgłą? Spróbujcie z żabojadami!) mającą zachęcać brytyjskie banki i firmy do przenoszenie się z City do paryskiej dzielnicy La Défense.

Faworyt w sondażach francuskiej prawicy na stanowisko prezydenta kraju, mer Bordeaux i b.premier Alain Juppé postanowił włączyć się w popieranie Paryża. - Dysponujemy bardzo istotnymi atutami - oświadczył w wystawieniu w dzielnicy La Défense. - Jak można wygrać tę batalię o atrakcyjność? Przede wszystkim nie robić głupstw albo źle zaczynać - dodał nawiązując do polityki fiskalnej obecnej ekipy, którą skrytykował za brak logiki i konsekwencji.

Madryt też w szrankach

Władze Madrytu mają nadzieję zachęcić brytyjskie firmy koktajlem najdziwniejszych zachęt: od obietnicy 2600 godzin słońca rocznie po przystępne czynsze i elastyczne przepisy pracy - pisze "Financial Times"

Stolica Hiszpanii jest powszechnie uważana za drugiego kandydata w wyścigu o przyciągnięcie biznesu z City po Brexicie, a grono chętnych jest spore: Frankfurt, Paryż, Dublin, by wymienić tylko najważniejszych.

- Liczą się drugorzędne czynniki, ale ostateczne decydują zasadnicze - uważa Daniel Lacalle zarządzający hiszpańskim funduszem reprezentującym interesy regionu Madrytu w Londynie. - W Madrycie jest mnóstwo utalentowanych ludzi, dobrze wykształconych. Można ich zatrudnić dość tanim kosztem w porównaniu z innymi ośrodkami. A kodeks pracy w Hiszpanii jest znacznie bardziej elastyczny niż we Frankfurcie czy Paryżu.

Madryt przystąpił do zachęcania firm z Londynu w ubiegłym tygodniu, szefowa regionu Cristine Cifuente rozpoczęła oficjalną kampanię "#ThinkMadrid". - Wiemy, że Brexit oferuje wiele możliwości innym stolicom, ale także Madrytowi - powiedziała podczas prezentacji materiałów.

Hiszpanie argumentują, że robienie interesów w ich stolicy może być tanie i przyjemne. W mieście jest do wynajęcia 2,5 mln m2 powierzchni biurowej, więcej ma tylko Paryż, ale średnia cena wynajmu 27 euro/m2 jest znacznie niższa niż w stolicy Francji, we Frankfurcie, Mediolanie czy Dublinie.

W prezentacji dla inwestorów zwrócono uwagę na infrastrukturę transportu, dostępność mieszkań i koszty utrzymania. Nawet klimat jest sympatyczniejszy. Deszcz pada w nim tylko przez 58 dni w roku wobec 185 w Amsterdamie, 164 w Paryżu, 129 w Dublinie czy 111 we Frankfurcie. Przeciętna temperatura w lipcu wynosi 26,5 stopni, przy 15,5 w Paryżu i 14 we Frankfurcie. A dla amatorów rozrywki Madryt ma bogate życie nocne, liczne bary z tapas, znane kluby sportowe.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE