Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Banki

Ustawa spreadowa jednak aktualna?

Fotorzepa, Łukasz Solski
Wydawało się, że projekt ustawy o zwrocie przez banki nienależnie pobranych spreadów walutowych trafił na półkę i zastšpi go najnowsza propozycja ustawy frankowej.

Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta (tam projekt ustawy spreadowej powstał rok temu) poinformowało, że złożenie przez Prezydenta RP 2 sierpnia projektu ustawy zmieniajšcej ustawę o wsparciu kredytobiorców znajdujšcych się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zacišgnęli kredyt mieszkaniowy, nie oznacza, że głowa państwa wycofuje się z ubiegłorocznego projektu ustawy o zasadach zwrotu niektórych należnoœci wynikajšcych z umów kredytu i pożyczki - tzw. ustawy spreadowej. - Oba projekty odnoszš się do innych zagadnień, ale ich cel jest podobny - wyrównanie praw stron umów kredytowych. Dysponentem projektu „ustawy spreadowej” jest obecnie Sejm i Kancelaria Prezydenta RP zamierza kontynuować współpracę z parlamentem w procesie legislacyjnym – poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

Ustawa spreadowa może kosztować sektor 4-9 mld zł (szacunki sš różne ze względu na brak w projekcie kilku kluczowych parametrów). W największym stopniu poniosłyby go banki majšce największy portfel walutowych hipotek, czyli m.in. PKO BP, mBank, Millennium, Getin Noble Bank czy BZ WBK. Reakcja notowań banków na te informacje jest dzisiaj niewielka.

- Niepewnoœć regulacyjna jest wyzwaniem dla banków i inwestorów. Osłabienie w ostatnim okresie CHF vs. PLN zmniejsza wartoœć zadłużenia i ratę kredytów dla kredytobiorców posiadajšcych frankowy kredyt hipoteczny – komentuje Sobiesław Kozłowski, analityk Raifffeisen Brokers.

Jednak sytuacja poszczególnych banków jest różna, bo ile nominalny koszt dla PKO BP czy BZ WBK mógłby być faktycznie spory (rzędu kilkuset mln zł), to jednak w skali wyniku netto generowanego przez każdy z ten bank byłoby to stosunkowo niewiele. Gorzej sytuacja wyglšda w Millennium, gdzie spready mogłyby pochłonšć blisko połowę zysku, oraz w Getin Noble Banku, który już teraz balansuje na granicy straty. Warto do tego dodać, że od przyszłego roku ma obowišzywać – zgodnie ze złożonym na poczštku sierpnia projektem ustawy frankowej – nowy fundusz restrukturyzacji (kredytów walutowych), na który banki w przyszłym roku mogš zapłacić blisko 3,2 mld zł (maksymalnie).

 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL