RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian

aktualizacja: 11.01.2017, 12:51
Foto: Bloomberg

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu utrzymała stopy procentowe w Polsce na niezmienionym poziomie.

REDAKCJA POLECA
25.01.2017
Prezes NBP: ewentualne podwyżki stóp w przyszłym roku
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Stopa referencyjna NBP od marca 2015 r. wynosi 1,5 proc., a stopa lombardowa, od której uzależnione jest maksymalne oprocentowanie pożyczek, 2,5 proc.

Środowa decyzja RPP była zgodna z jednomyślnymi przewidywaniami ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet”.

Zgodnie z ich oczekiwaniami, Rada nie przejęła się szybkim powrotem inflacji. W grudniu indeks cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł o 0,8 proc. rok do roku, przebijając wszelkie prognozy. Jeszcze w listopadzie ceny – w ujęciu rok do roku – stały w miejscu, wcześniej zaś przez ponad dwa lata malały.

Uzasadnienie decyzji RPP zostanie opublikowane o godz. 16, tuż przed konferencją prasową z udziałem prezesa NBP Adama Glapińskiego.

„RPP będzie studzić oczekiwania na szybkie podwyżki stóp, tak jak wcześniej tłumiła oczekiwania na wznowienie obniżek” – napisał na Twitterze Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP. Według niego, Rada będzie argumentowała, że inflacja to efekt czynników zewnętrznych (takich jak wzrost cen ropy), na które krajowa polityka pieniężna ma ograniczony wpływ. Wcześniej ten sam argument stosowała bowiem w odniesieniu do deflacji. Od zaostrzania polityki pieniężnej RPP odwodzić może też kruchość ożywienia gospodarczego na świecie.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE