Domy jak transatlantyki

aktualizacja: 09.04.2017, 13:43

W Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie gości wystawa, przygotowana przez Muzeum Miasta Gdyni, przypominająca, że niewiele jest takich modernistycznych miast na świecie.

REDAKCJA POLECA
08.04.2017
Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla tłumaczy
07.04.2017
Wielka literatura małych języków
07.04.2017
Rycerze walczą w Kożuchowie
Kariera.pl
Menedżer nie musi być wiecznie lojalny wobec dawnej firmy
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

Architektura gdyńskiego modernizmu jest wyjątkowa. Bardzo morska, gdyż budynki przypominają transatlantyki. Mają balkony niczym mostki kapitańskie, okna w kształcie bulajów i ściany zaokrąglone na wzór kadłubów okrętów. Nic dziwnego, że mówi się o stylu okrętowym tej architektury.

- Historia Gdyni to nie tylko historia powstania w bardzo krótkim czasie nowoczesnego portu, ale także nowoczesnego miasta i wspaniałej społeczności – przypominał na wernisażu w Warszawie prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Decyzja o budowie portu i miasta zapadła w latach dwudziestych XX wieku, gdy Polska po odzyskaniu niepodległości uzyskała dostęp do morza. Port nazywano oknem na świat, a Gdynię słonecznym miastem z powodu białych elewacji modernistycznych domów. Gdynia stała się symbolem dynamicznego rozwoju.

W tożsamość Gdyni tradycje modernizmu zostały bardzo silnie wpisane, a w całym mieście powstało mnóstwo budowli zaprojektowanych przez młodych polskich architektów W samym centrum do najsłynniejszych należą m.in. gmach Sądu Okręgowego (obecnie Rejonowego; projekt Zbigniew Karpiński, Tadeusz Sieczkowskii i Roman Sołtyński) przy pl. Konstytucji, biurowiec ZUS przy ul. 10. lutego (architekt Roman Piotrowski) i Gmach Poczty Głównej także przy ul. 10. lutego, prywatne kamienice przy ul. Świętojańskiej, budynek mieszkalny Funduszu Emerytalnego Banku Gospodarstwa Krajowego przy ul. 3 Maja (projekt Stanisława Ziołowskiego).

W 2007 roku modernistyczny układ śródmieścia został wpisany do rejestru zabytków. A w 2015 roku śródmieście Gdyni uznano za pomnik historii, objętym opieką konserwatora zabytków.

Wystawa „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach” proponuje niekonwencjonalne spojrzenie na modernistyczna architekturę Gdyni. Choć pokazuje także modele i zdjęcia najsłynniejszych budynków, to skupia się przede wszystkim na detalach architektonicznych, elementach wyposażenia i wykorzystanych materiałach: tynkach, okładzinach podłogowych i ściennych, stolarce okiennej i drzwiowej, urządzeniach elektrycznych. Mówią one równie wiele o rozumieniu nowoczesności, technologii i estetyce, jak architektura.

- Większość eksponatów pochodzi ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków i Mini Muzeum – dodaje kuratorka Anna Śliwa. – Ale zanim trafiły one do każdej z kolekcji, miały często bardzo burzliwą historię.

Wystawa zorganizowana została w ramach projektu „Gdynia inspiruje modernizmem”; w Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie przy ul. Brackiej 25 czynna do 3 maja. Towarzyszą jej warsztaty, prezentacje, a także gra na smartfony z atrakcyjnymi nagrodami (do wygrania m.in. wycieczka do Szwecji promem Stena Line).

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE