Dr Jacek Witkowski z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego ustalił, że powstało ono około 1400 roku.  Malowidło przedstawia postacie w zbrojach, naturalnej wielkości. Oprócz króla Artura widnieją na nim: Jozue, król Dawid i Juda Machabeusz. Pierwotnie postaci były podpisane.

Jest to fragment większego fresku, na którym namalowano postacie historyczne, biblijne i legendarne, które były wzorami dla średniowiecznego rycerstwa.

Król Artur, według legendy, był celtyckim władcą na terenie obecnej Wielkiej Brytanii, pokonał saksońskich najeźdźców. W średniowiecznej literaturze jednym z najważniejszych wątków jest poszukiwanie świętego Grala  przez rycerzy okrągłego stołu, mających prawo zasiadania przy nim na dworze Artura. Również z tego kręgu pochodzi legenda o niezwykłym mieczu Ekskalibur obdarzonym magiczną mocą.   W Polsce znajduje się jeszcze tylko jedno podobne malowidło, na Zamku Piastowskim w Legnicy, młodsze mniej więcej o  stulecie. 

Emanuel Okoń, miejski konserwator zabytków w Toruniu uważa, że malowidło nie zostanie udostępnione  zwiedzającym, ponieważ zabytkową kamienice zamieszkuje biskup senior diecezji toruńskiej i trudno sobie wyobrazić, aby tolerował rzesze wycieczkowiczów chodzących po jego mieszkaniu.