Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie w sierpniu tego roku, kandydaci i kandydatki z niepełnosprawnościami przystępujący do egzaminu wstępnego mogą wnioskować o wydłużenie o połowę czasu przeznaczonego na rozwiązanie testu oraz o zastosowanie szczególnego sposobu rozwiązywania testu, uwzględniającego niepełnosprawność kandydatów. Dotychczas osoby z niepełnosprawnością mogły liczyć m.in. na wydłużenie czasu przeznaczonego na rozwiązywanie zadań jedynie podczas egzaminów zawodowych – adwokackiego, radcowskiego i notarialnego, a brak było analogicznych udogodnień na etapie egzaminów wstępnych na te aplikacje.

Wprowadzone przez ministra sprawiedliwości zmiany legislacyjne są odpowiedzią na postulaty, które HFPC zgłaszała już w 2013 r. „Osoby z niepełnosprawnościami, pragnące wykonywać zawody prawnicze, powinny mieć możliwość skorzystania z racjonalnych usprawnień na wszystkich etapach kształcenia i zdobywania kwalifikacji zawodowych. Jest to standard, który wynika m.in. z ratyfikowanej przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych" – mówi dr Dorota Pudzianowska, prawniczka HFPC. „Stanowisko Fundacji poparła na początku 2014 r. m.in. Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej" – dodaje dr Dorota Pudzianowska.

HFPC z zadowoleniem przyjęła informację o zmianach wprowadzonych przez ministra sprawiedliwości. Nowelizacja przepisów pokazuje kierunek, w którym powinno zmierzać dostosowanie zasad przeprowadzania egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą i egzaminu komorniczego, konkursu na aplikację ogólną oraz egzaminu sędziowskiego i prokuratorskiego. Podczas tych egzaminów i konkursów osoby z niepełnosprawnościami nadal nie mogą liczyć na skorzystanie z żadnych udogodnień.

„Jeśli ustawodawca przyjął, że zawód adwokata, radcy prawnego i notariusza może wykonywać osoba, która potrzebuje wydłużonego czasu na rozwiązanie zadań podczas egzaminu, to taka niepełnosprawność nie powinna uniemożliwiać dostępu do zawodu sędziego, prokuratora czy komornika. W tym zakresie Fundacja nadal będzie podejmować działania w celu zmiany przepisów" – mówi Jarosław Jagura, prawnik HFPC.