Aktualizacja: 01.11.2024 00:16 Publikacja: 22.04.2024 14:21
Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze 2023.
Foto: facebook.com/krajowaizbaradcowprawnych
Jak poinformowało nas Ministerstwo Sprawiedliwości, do tegorocznych egzaminów zawodowych, które odbędą się w dniach 23-26 kwietnia, zgłosiło się: 1374 osoby w przypadku egzaminu adwokackiego (w tym 1127 aplikantów i 247 osób uprawnionych z innych tytułów), oraz 1924 (w tym 1578 aplikantów i 346 osób spoza aplikacji) w przypadku egzaminu radcowskiego. To nieco mniej niż w roku ubiegłym, gdy do egzaminu adwokackiego przystąpiło 1529 kandydatów, a do egzaminu radcowskiego 2034. Tendencja spadkowa trwa zresztą od kilku lat — dla porównania, w roku 2022 r. było to odpowiednio 1755 i 2213, Rok wcześniej zdecydowało się na to nieco mniej osób, bo 1604 w przypadku adwokackiego i 2135 w przypadku radcowskiego.
Decyzje prezydenta o obsadzie personalnej organów sądownictwa nie mogą być zaskarżone do sądu administracyjnego.
Od tego, w jaki sposób specjaliści od cyberbezpieczeństwa wytłumaczą pracownikom reguły, zależy, czy te reguły będą stosowane na co dzień
Do Sejmu wpłynął już projekt Lewicy wprowadzający dzień wolny od pracy 24 grudnia w Wigilię Bożego Narodzenia. Do pomysłu odniósł się we wtorek prezydent Andrzej Duda.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Sposób, w jaki rząd chce ograniczyć zjawisko wykorzystywania wiz studenckich przez cudzoziemców, nie podoba się szkołom wyższym.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie rozstrzygnął kwestię, która od wielu lat wzbudza duże wątpliwości wśród kierowców. Chodzi o używanie kierunkowskazu podczas wjeżdżania, przejeżdżania i zjeżdżania z ronda.
Pięćdziesięciu najbogatszych miliarderów na świecie w mniej niż trzy godziny emituje średnio więcej dwutlenku węgla niż przeciętny Brytyjczyk przez całe swoje życie – wskazuje najnowszy raport organizacji humanitarnej Oxfam. „Ich ekstremalne emisje podsycają nierówności, głód i zagrażają życiu" – alarmują badacze.
Pozytywne nastawienie prezesów dużych firm co do najbliższej przyszłości zwiększa ich chęci do zmian w biznesie – strategicznych aliansów, ale też wychodzenia z mniej rentownych biznesów. Efekty tych działań mogą być odczuwalne w Polsce.
Przed władzą – poprzednią czy obecną – otworzy się droga do rządów autorytarnych. Nikt bowiem nie będzie już „umierał” za sędziów.
Chińscy miliarderzy nie mogą zaliczyć ostatnich miesięcy do udanych. Wpływ na to ma między innymi kryzys ekonomiczny, z którym mierzy się Państwo Środka. Problemy gospodarcze doprowadziły do sporych przetasowań na liście najbogatszych mieszkańców ChRL.
Gwarancje procesowe obrony zostaną zwiększone, ale surowość kar nadal będzie problemem.
Minister Sprawiedliwości opublikował projekt nowelizacji rozporządzenia ws. wysokości opłaty za udział w egzaminie adwokackim. Kandydaci na adwokatów będą mile zaskoczeni.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolita” był Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, który podsumował swoją kończącą się kadencję szefa samorządu radcowskiego.
15 listopada rozpocznie się Krajowy Zjazd Radców Prawnych, który wybierze władze korporacji w nowej kadencji. Starający się o reelekcję prezes Włodzimierz Chróścik ma aż czterech rywali.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas