Etat asesora dla aplikanta KSSiP: wróci nabór na aplikację ogólną

Jesienią odbędzie się nabór na aplikację ogólną.

Aktualizacja: 21.03.2016 07:07 Publikacja: 21.03.2016 06:27

Etat asesora dla aplikanta KSSiP: wróci nabór na aplikację ogólną

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Sejm znowelizował ustawę o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. W ten sposób zyskał czas na przygotowanie własnego, nowego modelu dochodzenia do urzędu sędziego i kształcenia przyszłych kadr dla wymiaru sprawiedliwości.

Za sprawą zmian w 2016 r. wróci nabór na aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (przynajmniej na najbliższy rok).

Rok temu aplikację ogólną zlikwidował poprzedni rząd. Uznał, że po deregulacji zawodu asystenta sądowego (wystarczą studia prawnicze, by nim zostać) jest zbędna i zbyt kosztowana.

Teraz nabór przywrócono, odbędzie się na jesieni, a nauka rozpocznie w lutym przyszłego roku. Wszystkie etaty asesorskie, jakie pojawią się w ciągu najbliższego roku, zostaną zablokowane do października 2017 r. Będą czekały na absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Dziś aplikanci po pięciu latach nauki kończą szkołę, zdają egzamin zawodowy i wielu z nich nie trafia do sądów ani prokuratur, bo nie ma dla nich etatów. Często trafiają do innych korporacji, mimo że przez kilka lat pobierali stypendium (ok. 3,5 tys. zł miesięcznie).

Niezmieniony zostaje status aplikantów krakowskiej szkoły – wkrótce mieli się oni stać pracownikami sądów i prokuratur, do których trafiliby na praktyki. W ten sposób szkoła straciłaby kontrolę nad ich praktycznym kształceniem, bo nie miałaby wpływu na to, kto będzie patronem aplikanta ani jakie czynności będzie on wykonywał.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie