Żydowscy prawnicy przesłali do TK opinię ws. nowelizacji ustawy o IPN

Międzynarodowe Stowarzyszenie Adwokatów i Prawników Żydowskich (IAJLJ) złożyło w Trybunale Konstytucyjnym opinię amicus curiae w sprawie nowelizacji ustawy o IPN. W ocenie stowarzyszenia nowelizacja powinna być uznana za niezgodną z Konstytucją.

Aktualizacja: 26.06.2018 15:48 Publikacja: 26.06.2018 10:53

Żydowscy prawnicy przesłali do TK opinię ws. nowelizacji ustawy o IPN

Foto: Adobe Stock

Opinia zawiera szczegółowe uzasadnienie zastrzeżeń IAJLJ do nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej ze stycznia 2018, która przewiduje m.in., że każdy, kto w Polsce i za granicą przypisuje Polsce lub Narodowi Polskiemu odpowiedzialność za zbrodnie dokonane podczas Holokaustu, popełnia przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, ale dziewięć dni później skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie jej zgodności z przepisami konstytucji. Trybunał Konstytucyjny nie wyznaczył jeszcze daty posiedzenia w tej sprawie. Decyzja w tej sprawie spodziewana jest w najbliższych miesiącach.

Czytaj też:

Przyłębska: TK już się zajmuje ustawą o IPN

IPN: prokuratorzy nie chcą wszczynać śledztw ws. szkalowania narodu polskiego

- Nałożenie tego typu karnych restrykcji na wolność słowa pozwala nie tylko na wzrost antysemickich nastrojów i wzmocnienie tych, którzy zaprzeczają istnieniu Holokaustu, lecz jednocześnie szkodzi samej Polsce oraz jej relacjom z narodem żydowskim – uważa adw. Meir Linzen, Prezydent IAJLJ.

- Chcemy pokazać, że w demokratycznym państwie prawa, jakim jest Polska, nie ma miejsca na rozwiązania z zakresu prawa karnego, które tłumią wolność debaty publicznej dotyczącej trudnych i wrażliwych kwestii historycznych, nawet jeśli uważamy, że niektóre tezy podnoszone w tej debacie są niewygodne lub oceniamy je jako nieoparte na faktach historycznych - napisał w dołączonym do opinii komentarzu Wojciech Kozłowski, radca prawny, partner w warszawskim biurze kancelarii Dentons, reprezentujący IAJLJ przed polskim Trybunałem Konstytucyjnym.

"Nie stajemy przeciwko Polakom"

Stowarzyszenie IAJLJ swoją opinię składa w charakterze „przyjaciela sądu" - to  instrument pozwalający organizacji, niebędącej stroną w postępowaniu sądowym, na wyrażenie stanowiska eksperckiego. Według IAJLJ, jego pozycja ekspercka wynika z długoterminowego doświadczenia i zaangażowania w walkę z przejawami antysemityzmu oraz ochronę praw człowieka na całym świecie.

- Decydując się dziś na zgłoszenie naszego stanowiska do Trybunału Konstytucyjnego, nie stajemy przeciwko Polakom lub ich dziedzictwu narodowemu. Stajemy przeciwko tym, którzy chcieliby nadużywać zapisów ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej w cyniczny sposób. Widzieliśmy już jak podatne na nadużycia może być prawo na wskutek niedopuszczalnej niejasności przepisów, co może wyrządzić szkody pamięci Holokaustu. Zabieramy dziś głos w roli przyjaciela sądu, bo głęboko wierzymy, że Trybunał Konstytucyjny uzna tę ustawę za niekonstytucyjną. W obecnej formie jest ona bowiem niezgodna z demokratycznymi wartościami, takimi jak wolność słowa i wolność prasy, które Polska przyjęła zarówno w ramach wewnętrznych zasad konstytucyjnych, jak i na mocy członkostwa w Unii Europejskiej oraz podpisania międzynarodowych konwencji - głosi komunikat wydany przez IAJLJ.

W ocenie Stowarzyszenia, nowelizacja jest szczególnie restrykcyjna, ponieważ zakłada, że zakaz głoszenia tego typu wypowiedzi stosuje się także do cudzoziemców poza granicami Polski, niezależnie od prawa kraju, w którym zostały one wygłoszone.

- Oznacza to, że nawet osoby z Izraela lub Stanów Zjednoczonych mówiące o współodpowiedzialności poszczególnych Polaków za zbrodnie Holokaustu, mogłyby stanąć w obliczu zarzutów karnych w Polsce - uważają żydowscy prawnicy.

Ta ustawa może wiele popsuć

IAJLJ stoi na stanowisku, że nowelizacja ustawy o IPN w sposób rażący i niewspółmierny narusza prawo do wolności słowa, chronione międzynarodowymi traktatami (których Polska jest sygnatariuszem), jest sprzeczna z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej – która chroni wolność słowa oraz wolność prasy, a także przyczyni się do wzrostu nastrojów antysemickich w Polsce. Istnieje także realne niebezpieczeństwo, iż nowelizacja będzie miała negatywny wpływ na badania nad historią Holokaustu, ponieważ naukowcy będą obawiać się publikowania wyników swoich badań – zjawisko to nazywane jest „efektem mrożącym".

- Wyrażam głębokie zrozumienie dla faktu, że - w związku z położeniem geograficznym obozu w Auschwitz - Polacy odnoszą wrażenie, że niezasadnie obarcza się ich odpowiedzialnością za Holokaust, niezależnie od faktu, że Polska i Polacy padli ofiarą nazistowskich zbrodni. Jestem również świadom tego, że wielu sprawiedliwych Polaków ratowało Żydów podczas Holokaustu. Jednakowoż silnie wierzę w to, że wszelkie kwestie związane ze zrozumieniem Holokaustu powinny być rozwiązywane poprzez badania i dokumentowanie faktów historycznych oraz poprzez upamiętnianie tych polskich bohaterów, którzy stawiali opór Trzeciej Rzeszy i Holokaustowi, nie zaś przez wprowadzanie drakońskich praw, niezgodnych z międzynarodowymi standardami wolności słowa i wolności prasy. To szkodzi samej Polsce. Przemawiając w obronie wolności słowa i wolności prasy, Prezydent USA oraz Ambasador USA przy ONZ podkreślili, że kraje nieprzestrzegające amerykańskich wartości i ideałów nie będą dłużej mogły cieszyć się przywilejem amerykańskiego wsparcia dyplomatycznego i ekonomicznego. Stosunki pomiędzy Polską i USA oraz Izraelem były do tej pory silne i stabilne. Byłoby poważnym błędem narażać je w imię tej próby pisania historii na nowo – powiedział adw. Calev Michael Myers, Wiceprezes IAJLJ.

Przedstawiciele Stowarzyszenia IAJLJ podkreślają, iż w rzeczywistości nowelizacja ustawy o IPN pogarsza reputację Polski, ponieważ naraża Polskę na zarzuty fałszowania prawdy historycznej dotyczącej Holokaustu. Nowelizacja ustawy o IPN sprawia, iż Polska jest krzywdząco stawiana w jednym rzędzie z reżimami, które zaprzeczają temu, że Holokaust w ogóle miał miejsce. Jeśli intencją nowelizacji ustawy o IPN była ochrona reputacji Państwa i Narodu Polskiego, to nowelizacja przyniosła skutek odwrotny od zamierzonego i jako taka jest nieskutecznym narzędziem interwencji prawnej.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Adwokatów i Prawników Żydowskich (The International Association of Jewish Lawyers and Jurists Międzynarodowe Stowarzyszenie Adwokatów i Prawników Żydowskich to organizacja pozarządowa założona w 1969 r. w celu walki z antysemityzmem oraz na rzecz promocji praw człowieka na całym świecie. Wśród założycieli Stowarzyszenia byli m.in.: Sędzia Sądu Najwyższego Izraela Haim Cohn, Sędzia Sądu Najwyższego USA i Ambasador USA przy ONZ Arthur Goldberg oraz laureat Pokojowej Nagrody Nobla, główny autor Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, René Cassin. Obecnie do Stowarzyszenia należą tysiące żydowskich adwokatów i prawników z całego świata.

Opinia zawiera szczegółowe uzasadnienie zastrzeżeń IAJLJ do nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej ze stycznia 2018, która przewiduje m.in., że każdy, kto w Polsce i za granicą przypisuje Polsce lub Narodowi Polskiemu odpowiedzialność za zbrodnie dokonane podczas Holokaustu, popełnia przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, ale dziewięć dni później skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie jej zgodności z przepisami konstytucji. Trybunał Konstytucyjny nie wyznaczył jeszcze daty posiedzenia w tej sprawie. Decyzja w tej sprawie spodziewana jest w najbliższych miesiącach.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego