Reklama
Rozwiń

Dla kogo lokal mieszkalny po zmarłym policjancie

Policjant, któremu na mocy decyzji administracyjnej przyznano kilkanaście lat temu mieszkanie zmarł. Zmarła też jego żona, która wraz z synem (obecnie dorosłym już mężczyzną posiadającym własną rodzinę) była uwzględniona w tym przydziale. Czy mieszkanie automatycznie przechodzi na syna zmarłego?

Publikacja: 18.10.2016 02:00

Dla kogo lokal mieszkalny po zmarłym policjancie

Foto: Fotorzepa, Robert Gardzinski

Nie. W podobnej sprawie, którą rozpatrywał NSA (wyrok z 30 stycznia 2013 r. I OSK, 220/12) gdy dorosły syn, który mieszkał w policyjnym mieszkaniu zwrócił się po śmierci rodziców o zameldowanie w nim także jego żony i dziecka po zawiadomieniu o tym fakcie przez organ meldunkowy Komendanta Wojewódzkiego Policji (dysponenta lokalu) otrzymał decyzję nakazującą mu opróżnienie lokalu. NSA, do którego sprawa w końcu trafiła uznał, że KWP miał racje gdyż stosownie do art. 95 ust. 3 pkt 3 ustawy o Policji, decyzję o opróżnieniu lokalu mieszkalnego będącego w dyspozycji organów Policji wydaje się w przypadku zajmowania lokalu przez policjanta lub członków jego rodziny albo inne osoby bez tytułu prawnego. Jak wyjaśnił stosownie do art. 29 ust. 1 i 2 ustawy z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (...) uprawnienia do lokalu mieszkalnego będącego w dyspozycji ministra właściwego do spraw wewnętrznych, mogą uzyskać również, jako prawo pochodne, członkowie rodziny funkcjonariusza, który zmarł. W takim jednak przypadku warunkiem nabycia prawa do lokalu "służbowego" jest posiadanie przez członka rodziny uprawnień do renty rodzinnej po zmarłym.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Prawo w Polsce
Sąd Najwyższy zdecydował. Zwycięstwo Karola Nawrockiego w wyborach zatwierdzone
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono