NIK: Nieład w Polskim Ładzie uderzył w miliony podatników

Zamiast zapowiadanego sprawiedliwego systemu podatkowego stworzono chaos i złamano podstawowe reguły legislacji – tak Najwyższa Izba Kontroli oceniła reformę podatków rządu PiS.

Publikacja: 18.04.2024 12:28

NIK: Nieład w Polskim Ładzie uderzył w miliony podatników

Foto: Adobe Stock

Na czwartkowej konferencji prasowej specjaliści NIK nie zostawili suchej nitki na wprowadzonej z początkiem 2021 roku reformie, zwanej przez ówczesny rząd Polskim Ładem. Zarzucono jej przede wszytskim chaotyczne zmiany, które tylko pozornie poddano konsultacjom społecznym. - Polski Ład oznaczał nowelizację aż 22 ustaw, projekt wraz z uzasadnieniem liczył ponad pięćset stron, a podatnicy dostali tylko 38 dni na zaznajomienie się z tak obszerna reformą – mówiła Anna Wojcieszkiewicz, p.o. dyrektora departamentu budżetu i finansów w NIK. Jak zauważyła, zmiany dotknęły przede wszystkim ok. 25 mln podatników PIT, ale dokonano ich bez wystarczających symulacji skutków.

Kto dostał niższe wynagrodzenia?

A te były fatalne, bo — jak zauważali eksperci NIK – z początkiem 2022 r. wielu podatników odebrało niższe wynagrodzenia netto, w tym nauczyciele, policjanci czy osoby zatrudnione na etatach i równocześnie na umowach zlecenia. - Stało się tak wbrew oficjalnym rządowym komunikatom podawanym w mediach, jakoby dla większości podatników była to korzystna reforma – mówił Tomasz Przygodziński, główny specjalista ds budżetu i finansów w NIK. Zresztą kontrola NIK objęła też kampanię informacyjną towarzyszącą wprowadzanej reformie. Działania rządu na tym polu oceniono jako „niepełne, hasłowe, uproszczone i wycinkowe”. - Informowano, że na reformie zyska dziewięciu na dziesięciu emerytów i ogólnie siedmiu na dziesięciu Polaków, ale nie wskazywano, kto zapłaci większy podatek - dodał.

Polski Ład — chaotyczne zmiany dotyczące przedsiębiorców

Raport NIK wskazuje też na chaotyczne zmiany dotyczące przedsiębiorców, np. opodatkowanie „ukrytych dywidend” czy „ukrytego transferu zysków”. Jak wskazali kontrolerzy, wiele z tych przepisów zostało już zniesionych, bo nie spełniały swojego celu, jakim miało być uszczelnienie systemu podatkowego. Jednak niektóre z wprowadzonych wówczas rozwiązań, np. podatek minimalny dla spółek o niskiej rentowności, formalnie obowiązują do dziś.

Wprowadzanie Polskiego Ładu odbyło się też z niedostatecznym przygotowaniem pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej. Szkolenia dla nich były tylko doraźne i nieliczne. „Pracownicy urzędów skarbowych w 2021 r. nie zostali dostatecznie przygotowani, aby móc, jeszcze przed wejściem w życie nowych regulacji podatkowych, udzielać podatnikom i płatnikom odpowiedniego wsparcia” – czytamy w raporcie NIK.

Pomimo wskazania w raporcie rażących błędów legislacyjnych, jego konkluzją jest jedynie wskazanie, ze podobne reformy należy wprowadzać z odpowiednio długim vacatio legis, dokonując rzetelnych konsultacji i analiz. Choć NIK wskazał byłego ministra finansów Tadeusza Kościńskiego i wiceministra Jana Sarnowskiego jako odpowiedzialnych za wprowadzenie tzw. Polskiego Ładu, nie sformułowano żadnych wniosków do prokuratury o ukaranie urzędników za tak szkodliwą dla podatników reformę.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?