Zatrudnienie w czasie ciąży nie świadczy o pozorności umowy

Jeżeli płatnik miał zapotrzebowanie na zatrudnienie pracownika, a zawarta umowa faktycznie była wykonywana, ZUS nie ma podstaw do podważenia ważności tej umowy nawet, jeśli dotyczy kobiety w ciąży.

Publikacja: 02.11.2023 05:00

Zatrudnienie w czasie ciąży nie świadczy o pozorności umowy

Foto: Adobe Stock

- ZUS wydał niedawno decyzję o niepodleganiu przeze mnie ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu, od 1 maja 2023 r. Zatrudnił mnie na zlecenie znajomy w niepublicznym przedszkolu do opieki nad dziećmi. Wiedział, że jestem w ciąży. Według ZUS umowa jest pozorna, nieważna i sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Czy jest podstawa do podważenia decyzji ZUS? – pyta czytelniczka.

W podanym stanie faktycznym istnieją podstawy do podważenia decyzji ZUS. Sam fakt zatrudnienia kobiety w stanie ciąży nie oznacza, że umowa jest pozorna czy obarczona nieważnością. Strony stosunku zobowiązaniowego mogą swobodnie kształtować warunki umowy. Z perspektywy ubezpieczeń społecznych kluczowe jest realne, rzeczywiste wykonywanie tych warunków, co stwarza uzasadnione przesłanki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi zleceniobiorczyni.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP