Jak możemy oszczędzać powietrze w energooszczędnym domu

Niezbędną, a często lekceważoną, instalacją w naszych mieszkaniach jest wentylacja. Dziś nawet ten system można zaprojektować tak, by pracował dla mieszkańców.

Publikacja: 06.10.2021 19:54

Wcześniej w wentylacji ciepło było po prostu tracone, co boleśnie odbijało się na rachunkach. Dziś s

Wcześniej w wentylacji ciepło było po prostu tracone, co boleśnie odbijało się na rachunkach. Dziś standardem w budownictwie energooszczędnym jest odzysk ciepła z wentylacji dzięki zastosowaniu tzw. rekuperacji.

Foto: Shutterstock

Kratki wentylacyjne w kuchniach i łazienkach zwykliśmy traktować po macoszemu: w wielu domach czy innych budynkach użytkowych pamięta się o ich istnieniu tylko wtedy, gdy ptaki uwiją sobie gniazdo w przewodzie wentylacyjnym lub gdy z zewnątrz zaczną dochodzić niemiłe zapachy.

Tymczasem wentylacja to jeden z najważniejszych systemów budynku. Nie tylko ma nam zapewniać komfort przebywania w pomieszczeniach, ale też może się przyczyniać do podwyższania poziomu efektywności energetycznej budynku. Może, ale nie musi – ponieważ w tradycyjnych instalacjach wentylacyjnych (nazywanych przez specjalistów grawitacyjnymi) traciliśmy od jednej czwartej do jednej trzeciej ciepła wytwarzanego na potrzeby ogrzania domu. W nowoczesnym i proekologicznym budownictwie tym stratom można zapobiegać.

Pozostało 93% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Zielony dom
Jak finansować budowę przydomowej oczyszczalni ścieków?
Zielony dom
Rozwiązanie bardzo pożyteczne, ale w określonych sytuacjach
Zielony dom
Okno oknu nierówne. Jakie wybierać?
Zielony dom
Okna są równie ważne jak grzejniki
Zielony dom
Jedna z najważniejszych batalii transformacji energetycznej. Na razie przegrywamy