Aktualizacja: 01.11.2024 00:32 Publikacja: 12.01.2023 07:31
Foto: Adobe Stock
Za udział w eksperymencie medycznym nie będzie można od uczestnika pobierać opłat. Taka poprawka została wpisana podczas prac w Sejmie do projektu ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Posłowie chcą też, by pacjent nie musiał iść do lekarza po receptę na szczepionkę przeciw grypie – receptę otrzyma w aptece.
W ustawie mają zostać określone zasady odpowiedzialności cywilnej badacza i sponsora badań klinicznych. Przede wszystkim przewiduje ona rozwiązania, które mają zapewnić ochronę uczestników badań. Zostanie utworzony Fundusz Kompensacyjny Badań Klinicznych, który będzie finansowany z wpłat sponsorów. Funduszem będzie dysponował rzecznik praw pacjenta. To do rzecznika i sponsora badań poszkodowani będą mogli zgłaszać roszczenia. Wysokość składki będzie uzależniona od liczby uczestników badania klinicznego.
Decyzje prezydenta o obsadzie personalnej organów sądownictwa nie mogą być zaskarżone do sądu administracyjnego.
Od tego, w jaki sposób specjaliści od cyberbezpieczeństwa wytłumaczą pracownikom reguły, zależy, czy te reguły będą stosowane na co dzień
Do Sejmu wpłynął już projekt Lewicy wprowadzający dzień wolny od pracy 24 grudnia w Wigilię Bożego Narodzenia. Do pomysłu odniósł się we wtorek prezydent Andrzej Duda.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Sposób, w jaki rząd chce ograniczyć zjawisko wykorzystywania wiz studenckich przez cudzoziemców, nie podoba się szkołom wyższym.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie rozstrzygnął kwestię, która od wielu lat wzbudza duże wątpliwości wśród kierowców. Chodzi o używanie kierunkowskazu podczas wjeżdżania, przejeżdżania i zjeżdżania z ronda.
Nauczyciele muszą rozpoznawać sygnały hejtu wśród rówieśników. I stawać na głowie, by tę spiralę nienawiści przerwać.
Nikt tak bardzo nie przyśpieszył rozwoju medycyny jak flamandzki uczony Andreas Vesalius. Jego siedmioczęściowe dzieło „Budowa ludzkiego ciała” było pierwszym drukowanym podręcznikiem anatomii.
Ftalan, który jest wielu sztucznych tworzywach, farbach i klejach, ma dramatyczny wpływ na zdrowie i reprodukcję żywych organizmów. Naukowcy odkryli, że powoduje pęknięcia w niciach DNA, co prowadzi nawet do śmierci komórki.
Eksperci upierają się, aby znieść limity w leczeniu szpitalnym, bo wyleczony pacjent oznacza oszczędności, a ograniczanie dostępu do leczenia jest niezgodne z konstytucją.
Do Ministerstwa Zdrowia trafił projekt listy aktywnych substancji farmaceutycznych kluczowych dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli. Wykaz złożony ze 172 substancji, powstał w resorcie rozwoju.
Południowo-wschodni meksykański stan Campeche stał się przedmiotem zainteresowania naukowców, odkąd okazało się, że w leśnych gęstwinach znajdują się ruiny dawnego miasta Majów. Prawdopodobnie założono je przed 150 r. n.e.
Większość rodzin korzysta z prywatnych usług dentystycznych, a długie oczekiwanie na wizyty u innych specjalistów powodują, że pacjenci coraz częściej zapisują się prywatnie również do lekarza specjalisty lub na badania.
Ewolucja gatunków to proces, który trwa co najmniej kilka lub kilkanaście tysięcy lat. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach może zająć znacznie mniej czasu. Najnowszy eksperyment wykazał, że ślimaki morskie potrzebowały na to zaledwie 30 lat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas