Jaki jest stan cyfryzacji procedur budowlanych

Poziom usług cyfrowych w administracji publicznej jest mocno zróżnicowany i bez problemu można znaleźć miejsca, gdzie jest jeszcze wiele do zrobienia. Tak jest na przykład w budownictwie.

Publikacja: 20.06.2022 23:15

Jaki jest stan cyfryzacji procedur budowlanych

Foto: Adobe Stock

Pandemia zdecydowanie przyspieszyła różnego rodzaju procesy cyfryzacyjne, i to właściwie we wszystkich usługach publicznych. W końcu konieczność przejścia na tryb pracy zdalnej pokazała, jak istotną kwestią jest umożliwienie rozpoznawania spraw z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Również w obszarze procedur budowlanych w ostatnich latach wiele się zmieniło, zwłaszcza dzięki uruchomieniu portalu e-Budownictwo i systematycznemu rozbudowaniu jego funkcjonalności.

Ustawodawca właśnie pracuje nad kolejną nowelą Prawa budowlanego, która ma umożliwić m.in. prowadzenie dziennika budowy i książki obiektu budowlane online. Jednak nie oznacza to, że cyfryzacja formalności związanych z realizacją inwestycji budowlanych przebiega bez problemów. W rzeczywistości tego rodzaju usługi świadczone są na bardzo różnym poziomie. Stąd ujednolicenie standardów, podniesienie kompetencji cyfrowych urzędników oraz opracowanie i wdrożenie nowoczesnych rozwiązań informatycznych jest obecnie jednym z najważniejszych wyzwań w obszarze stosowania przepisów budowlanych w sposób zdalny.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty