Aktualizacja: 21.02.2019 02:00 Publikacja: 21.02.2019 02:00
Zgodnie z regulacją § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej – pracodawca prowadzi oddzielnie dla każdego pracownika dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy obejmującą m.in. dokumenty dotyczące ewidencjonowania czasu pracy.
Ww. przepis wskazuje zatem wyłącznie na obowiązek prowadzenia „oddzielnie dla każdego pracownika" wymienionej w nim dokumentacji, nie określając jednocześnie, jak to technicznie należy zorganizować. W konsekwencji, decyzja w tym zakresie (np. czy jest to imienna teczka, zawierająca całość dokumentów dotyczących jednego pracownika, czy też dokumentację tego pracownika przechowuje się w kilku teczkach obejmujących dokumenty powiązane tematycznie) należy więc do pracodawcy. Istotnym jest natomiast, aby dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy danego pracownika nie była prowadzona zbiorowo z innymi pracownikami, oraz by dostęp do tej dokumentacji miały wyłącznie osoby do tego upoważnione (a nie inni pracownicy).
Decyzje prezydenta o obsadzie personalnej organów sądownictwa nie mogą być zaskarżone do sądu administracyjnego.
Od tego, w jaki sposób specjaliści od cyberbezpieczeństwa wytłumaczą pracownikom reguły, zależy, czy te reguły będą stosowane na co dzień
Do Sejmu wpłynął już projekt Lewicy wprowadzający dzień wolny od pracy 24 grudnia w Wigilię Bożego Narodzenia. Do pomysłu odniósł się we wtorek prezydent Andrzej Duda.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Sposób, w jaki rząd chce ograniczyć zjawisko wykorzystywania wiz studenckich przez cudzoziemców, nie podoba się szkołom wyższym.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie rozstrzygnął kwestię, która od wielu lat wzbudza duże wątpliwości wśród kierowców. Chodzi o używanie kierunkowskazu podczas wjeżdżania, przejeżdżania i zjeżdżania z ronda.
Skutki podatkowe przeniesienia nakładów inwestycyjnych dokonanych na nieruchomości, należy traktować jako odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu 23-proc. stawką VAT i udokumentować fakturą.
Sprzedaż przedsiębiorstwa na rzecz jednego ze wspólników, który będzie kontynuował działalność gospodarczą prowadzoną dotąd przez spółkę jawną, będzie sprzedażą wyłączoną z opodatkowania VAT.
Pensję pełnomocnika można rozliczyć w podatkowych kosztach. Także wtedy, gdy jest nim własne dziecko.
Zdarza się, że jednostki kultury nabywają usługę artystyczną od zagranicznych artystów, którzy są reprezentowani przez agencje artystyczne. Czy płatnik dokonując wypłaty wynagrodzenia na rzecz agenta powinien badać swoje obowiązki w zakresie podatku u źródła?
Przedsiębiorca organizujący pokazy broni oraz szkolenia z jej używania może rozliczyć w kosztach wydatki na strzeleckie akcesoria.
Przepisy podatkowe nie regulują kwestii okresu korekty, jaki obowiązuje gminę w odniesieniu do ulepszeń nieruchomości. Podejście do tego zagadnienia zostało ukształtowane w krajowej praktyce orzeczniczej i interpretacyjnej. Jest ono także zgodne z najnowszym wyrokiem TSUE.
W przypadku objęcia udziałów spółki za cenę niższą niż ich wartość rynkowa przez współpracownika B2B w ramach realizacji programu motywacyjnego, powstaje przychód z działalności gospodarczej. Należy go rozpoznać również w momencie zbycia udziałów – będzie podlegał opodatkowaniu jako przychód z kapitałów pieniężnych.
Ekwiwalent pieniężny wypłacany pracownikowi z tytułu użytkowania przez niego własnego sprzętu komputerowego do celów służbowych będzie zwolniony z PIT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas