Reforma procesu karnego: protokół nie będzie automatycznie dowodem

Obecnie jeśli zeznania świadka przed sądem nie zgadzają się z tymi z protokołu, sędzia daje wiarę słowu pisanemu. Po reformie protokół nie będzie automatycznie dowodem.

Publikacja: 06.02.2015 07:10

Michał Królikowski

Michał Królikowski

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak

Jednym z podstawowych zarzutów stawianych reformie jest niedostateczna ingerencja w przepisy kształtujące postępowanie przygotowawcze. Efektem zmian jest jednak większa elastyczność w planie śledztwa w związku z potrzebami postępowania dowodowego na rozprawie. Na końcowym etapie postępowania legislacyjnego, już w pracach komisji sejmowej, doszło jeszcze do dodatkowej korekty. Zmieniono reguły postępowania z oświadczeniami świadków utrwalonymi w protokołach – zeznania składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za mijanie się z prawdą. W efekcie korekty protokołów nie będzie można automatycznie odczytywać na rozprawie. Zmiana ta wprowadziła zasadę pełniejszej bezpośredniości pozyskiwania wiedzy ze źródeł dowodowych przez sąd, wzmacniając samą kontradyktoryjność.

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt