Aktualizacja: 01.11.2024 00:02 Publikacja: 08.04.2024 07:33
Gala Rankingu Kancelarii Prawniczych 2023
Foto: rp.pl
Fuzje i przejęcia spółek zwykle nie mogą się obejść bez udziału prawników. Jednak w ubiegłym roku na świecie dało się zauważyć osłabienie na rynku takich transakcji, nawet o kilkanaście procent. Czy oznacza to także mniej pracy dla tych prawników, którzy zajmują się ich obsługą?
Rzeczywiście, na tym rynku nastąpiło pewne spowolnienie, choć myślę, że to zjawisko przejściowe i już pod koniec tego roku aktywność transakcyjna wróci do normy. W Polsce nie było tak źle jak w innych częściach Europy, choć na ten rynek mają swój wpływ między innymi inflacja i wysokie stopy procentowe. Gdy warunki nie sprzyjają, to wiele transakcji, nawet już negocjowanych, nie dochodzi do skutku. Sprzedający ma większe niż zwykle obawy, czy uzyska dobrą cenę, a kupujący obawia się, czy nie przepłaca. Prawnicy wciąż mają duże pole do popisu, bo przecież przed sprzedażą spółki następuje jej badanie due dilligence czy też inne etapy przygotowania do sprzedaży. W spowolnieniu zyskują te kancelarie, które poza specjalizacją w transakcjach są w stanie zaoferować swoją asystę np. przy refinansowaniu czy postępowaniach restrukturyzacyjnych. W trudnych czasach okazuje się bowiem, że dana spółka wymaga najpierw wsparcia, a potem dopiero można myśleć o jej sprzedaży.
Decyzje prezydenta o obsadzie personalnej organów sądownictwa nie mogą być zaskarżone do sądu administracyjnego.
Od tego, w jaki sposób specjaliści od cyberbezpieczeństwa wytłumaczą pracownikom reguły, zależy, czy te reguły będą stosowane na co dzień
Do Sejmu wpłynął już projekt Lewicy wprowadzający dzień wolny od pracy 24 grudnia w Wigilię Bożego Narodzenia. Do pomysłu odniósł się we wtorek prezydent Andrzej Duda.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Sposób, w jaki rząd chce ograniczyć zjawisko wykorzystywania wiz studenckich przez cudzoziemców, nie podoba się szkołom wyższym.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie rozstrzygnął kwestię, która od wielu lat wzbudza duże wątpliwości wśród kierowców. Chodzi o używanie kierunkowskazu podczas wjeżdżania, przejeżdżania i zjeżdżania z ronda.
Najważniejsze spotkanie roku branży logistycznej już 9 października w Warszawie, na którym poznamy firmy nagrodzone przez Rzeczpospolitą.
Niemiecka kultowa marka jest najlepiej zabezpieczonym przed korozją autem świata. Tuż za nią „zwierzęca” marka brytyjska należąca do indyjskiego koncernu i chińska marka z klasy premium. Najszybciej rdzewieją auta marek włoskich, amerykańskich i japońskich.
O dekadzie wspólnej drogi, recepcie na sukces i planach rozwoju opowiadają adwokatki Paulina Kieszkowska i Ewa Rutkowska oraz radca prawny Marcin Kolasiński, wspólnicy kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński.
O inwestycjach francuskich w Polsce w świetle raportu, jaki dla Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej przygotowali eksperci Quant Tank, z panią Joanna Jaroch-Pszeniczną, dyrektorką CCIFP, rozmawia rzecznik SGH, Mariusz Sielski.
Bilans dwudziestolecia Polski w UE jest jednoznacznie pozytywny. W ciągu tego okresu gospodarka dostała impuls rozwojowy w postaci nie tylko funduszy unijnych, ale m.in. dzięki jednolitemu rykowi europejskiemi i napływowi inwestycji.
W krótkim czasie infrastruktura kieleckiego ośrodka może wzbogacić się o nową halę. Obecnie powierzchnia wystawiennicza pod dachem Targów Kielce to 36 tysięcy metrów kwadratowych w siedmiu halach, wkrótce może być to aż 48 tysięcy mkw.
Sztuczna inteligencja jest przez nas wykorzystywana coraz częściej. Właściwa ocena ryzyka przekłada się bezpośrednio na jakość audytu – mówi dr Anna Bernaziuk, biegła rewidentka, prezes BDO.
Z jednej strony jest to następstwem rosnącego popytu na usługi audytorskie, wynikającego z coraz bardziej restrykcyjnych obowiązków regulacyjnych w spółkach, które wymagają dodatkowego poświadczania różnorodnych informacji. Z drugiej strony to efekt wzrostu wynagrodzeń za usługi audytorskie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas