Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski apeluje, by aktywa rosyjskich urzędników i oligarchów przeznaczyć na odbudowę Ukrainy.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Putin zdecydował o aresztowaniu amerykańskiego dziennikarza
Źródła Bloomberga twierdzą, że poparcie rosyjskiego prezydenta dla tego posunięcia odzwierciedla rosnące wpływy twardogłowych Kremla, którzy dążą do pogłębienia konfrontacji z Waszyngtonem.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin osobiście zatwierdził aresztowanie dziennikarza 'Wall Street Journal" Evana Gershkovicha, który jest oskarżony przez rosyjskie władze o szpiegostwo, poinformował Bloomberg, powołując się na swoje źródła.
Urzędnicy Pentagonu informują Izbę Reprezentantów o ujawnionych dokumentach
Przedstawiciele Pentagonu przekazali w środę po południu informację na temat ujawnionych informacji niejawnych kierownictwu Izby, Komisji Wywiadu Izby Reprezentantów i Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów, według trzech źródeł w Kongresie zaznajomionych ze sprawą.
45-minutową odprawę telefoniczną prowadzili podsekretarz Pentagonu ds. obrony i bezpieczeństwa Ronald Moultrie, zastępca sekretarza ds. legislacyjnych Rheanne Wirkkala i podsekretarz ds. polityki Colin Kahl.
Urzędnicy departamentu Obrony zrelacjonowali wysiłki podejmowanych przez Pentagon i Departament Sprawiedliwości w celu ustalenia zakresu wycieku i sposobu, w jaki do niego doszło. Ich komentarze w dużej mierze odzwierciedlały to, co Pentagon powiedział publicznie o trwających działaniach dochodzeniowych.
Grupa Wagnera chciała kupić broń od członka NATO?
Z cytowanego w dokumencie raportu amerykańskich służb wywiadowczych wynika, że członkowie Grupy Wagnera spotkali się na początku lutego z przedstawicielami Turcji w celu zakupu broni i sprzętu.
Czytaj więcej
CNN dotarło do dokumentów, będących częścią ujawnionych niedawno ściśle tajnych danych amerykańskiego wywiadu, z których wynika, że walczący na Ukrainie sojusznicy Kremla z Grupy Wagnera mogli podjąć próbę zakupu broni w Turcji.
Pod koniec 2022 r. około 3,8 mln Ukraińców uzyskało dostęp do tymczasowej ochrony w UE
„Agresywna wojna Rosji przeciwko Ukrainie, rozpoczęta w lutym 2022 roku, zmusiła ponad osiem milionów ludzi do opuszczenia Ukrainy. UE szybko zareagowała, uruchamiając po raz pierwszy dyrektywę w sprawie tymczasowej ochrony, przyznającą osobom uciekającym przed wojną status natychmiastowej tymczasowej ochrony w UE oraz zharmonizowany zestaw praw związanych z zakwaterowaniem, edukacją, opieką zdrowotną i dostępem do pracy. Według danych Eurostatu w grudniu 2022 r. beneficjentów ochrony czasowej w UE było 3,8 mln” – czytamy w raporcie Biura Analiz Parlamentu Europejskiego (EPRS).
Polska zabiega o produkcję amunicji ze zubożonym uranem
-Zabiegamy o to, aby w Polsce odbywała się produkcja rdzeni amunicji do Abramsów ze zubożonego uranu - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Wielka Brytania obiecuje 400 milionów funtów na prowadzenie ukraińskich szpitali i szkół
Wielka Brytania zadeklarowała kolejne 400 mln GBP (500 mln USD) gwarantowanych pożyczek dla Ukrainy, zwiększając w tym roku całkowite wsparcie budżetowe do prawie 900 mln GBP (1 mld USD).
Pieniądze pokryją koszty szpitali i szkół, między innymi usług rządowych
Wielka Brytania będzie również współgospodarzem Konferencji Odbudowy Ukrainy wraz z Ukrainą w czerwcu, aby zmobilizować inwestycje sektora prywatnego w tym kraju, poinformowało Ministerstwo Skarbu.
UE: Jeśli nagranie dekapitacji okaże się autentyczne, sprawcy zostaną oskarżeni o zbrodnie wojenne
UE zasugerowała, że rosyjskim żołnierzom sfilmowanym podczas ścięcia głowy ukraińskiemu jeńcowi zostaną postawione zarzuty zbrodni wojennych, jeśli materiał filmowy zostanie zweryfikowany.
Rzecznik Komisji Europejskiej Nabila Massrali powiedział: - Jeśli zostanie to potwierdzone, będzie to kolejne brutalne przypomnienie o nieludzkim charakterze rosyjskiej agresji.
Czeski prezydent porównuje Rosję do Państwa Islamskiego
- Jeśli wideo jest autentyczne, stawia rosyjskie wojsko na równi z ISIS - powiedział Petr Pavel. komentując informację o krążącym w mediach nagraniu, na którym widać, jak rosyjski żołnierz obcina głowę Ukraińcowi.
Założyciel Grupy Wagnera wzywa rosyjskie społeczeństwo do pełnej mobilizacji
Prigożyn skrytykował rosyjskich urzędników, którzy uciekli z kraju ze swoimi majątkami i ocenił, że "systemem trzeba wstrząsnąć".
Czytaj więcej
Dlaczego nie chcemy posprzątać tego mrowiska, które przez lata przekształciło się ze społeczności ludzi, którzy są gotowi coś rozwijać w tym kraju, w społeczność ludzi, których interesuje tylko własne dobro? - pytał Jewgienij Prigożyn.
Zmarł powiernik Putina, Eduard Bagirow
W wieku 47 lat zmarł Eduard Bagirow, pisarz i polityk.
Czytaj więcej
W wieku 47 lat zmarł pisarz i polityk Eduard Bagirow. W wyborach w 2012 roku był powiernikiem Władimira Putina. W Mołdawii był skazany zaocznie na 5 lat więzienia za zorganizowanie w 2009 roku masowych zamieszek.
FSB regularnie rekrutuje ukraińskich uchodźców w Estonii
Z corocznego raportu estońskiej policji bezpieczeństwa (KAPO) wynika, że rosyjska FSB systematycznie stara się werbować ukraińskich uchodźców wojennych przybywających z Rosji do Estonii.
KAPO podkreśla, że od końca lutego do końca 2022 r. o ochronę w Estonii wystąpiło 45 tys. ukraińskich uchodźców. Rozmowy z nimi ujawniają aktywne działania FSB wobec Ukraińców w Rosji i na terenach okupowanych.
Od obozów filtracyjnych po przesłuchania na przejściach granicznych, Ukraińcy są przedmiotem zwiększonej uwagi. Policja Bezpieczeństwa informuje, że zgłaszali się do niej zarówno uchodźcy wojenni, jak i mieszkańcy Estonii, co pomogło dostrzec zakres działań rosyjskiego wywiadu wymierzonych w Estonię od początku inwazji na pełną skalę.
"Na przykład FSB zaczęła systematycznie przeprowadzać wywiady z osobami, które regularnie przyjeżdżają do Rosji w celach zarobkowych. Podczas kontroli granicznej ludzie pytani są o ich stosunek do Rosji i prowadzonej „specjalnej operacji wojskowej” przeciwko Ukrainie, a także o rzekome prześladowania Rosjan w Estonii. Agenci FSB filmują te rozmowy jawnie lub potajemnie, albo kamerą na mundurach straży granicznej” – ujawnia raport roczny KAPO.
Zełenski spotkał się z delegacją Senatu USA
Prezydent Ukrainy spotkał się 12 kwietnia z ponadpartyjną delegacją Senatu Kongresu USA, w skład której wchodzili Joseph Manchin, Lisa Murkowski i Mark Kelly.
Uczestnicy spotkania szczegółowo omówili przyszłe sposoby pomocy amerykańskiej oraz rolę Kongresu w tym procesie.
Białoruski minister spraw zagranicznych mówi na Węgrzech o negocjacjach i rozejmie na Ukrainie
Podczas wizyty w Budapeszcie białoruski minister spraw zagranicznych Siergiej Aleinik wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie i rozpoczęcia rozmów pokojowych.
- Stanowisko Mińska w sprawie Ukrainy jest jednoznaczne: trzeba natychmiast ogłosić zawieszenie broni i rozpocząć negocjacje; im szybciej, tym lepiej. Białoruś, podobnie jak Węgry, stoi po stronie pokoju — powiedział białoruski minister.
Dodał, że Mińsk ze swojej strony „podejmował i będzie podejmował wszelkie możliwe wysiłki na rzecz deeskalacji konfliktu na Ukrainie”.
Moskwa twierdzi, że niemiecki samolot zbliżał się do rosyjskich granic
Jak poinformowało ministerstwo obrony, samolot patrolowy niemieckiej marynarki wojennej zbliżał się do rosyjskiej strefy powietrznej.
Rosja poderwała myśliwce, które eskortowały niemiecką maszynę.
Okupacyjne władze Melitopola zmieniają nazwy ulic
Nazwy dwóch ulic zostały już przemianowane na cześć zmarłej propagandystki Darii Duginy i samozwańczeg przywódcy nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandra Zacharczenki.
Ponadto ulica Ukraińska została przemianowana na ulicę Sowiecką, ulica Hetmańska na ulicę Lenina, a ulica Stepnaja na ulicę Rosgwardii. W sumie planuje się zmienić nazwy 86 ulic.
W okupowanym Melitopolu Rosjanie prowadzą "tajną mobilizację"
Mer Melitopola Iwan Fiodorow powiedział, że ukryta mobilizacja w Melitopolu trwa od grudnia. Okupanci utworzyli własne biuro werbunkowe i zmuszają wszystkich mężczyzn do zgłaszania się. Niedawno ogłosili utworzenie kolejnego „batalionu ochotniczego”.
Premier Ukrainy ponawia prośbę o wysłanie myśliwców
Podczas pobytu w Waszyngtonie i w rozmowie z sekretarzem obrony Lloydem Austinem ukraiński premier Denys Szmyhal powtórzył prośby Ukrainy o myśliwce F-15 i F-16 oraz pociski dalekiego zasięgu .
- Wygramy tę wojnę - powiedział Szmyhal - ale aby osiągnąć to szybciej i przy mniejszej liczbie ofiar, Ukraina nadal potrzebuje intensywnego wsparcia wojskowego .
Austin nie skomentował konkretnych próśb, ale zobowiązał się do zwiększenia produkcji broni i amunicji w USA dla Ukrainy.
Sekretarz obrony pochwalił Ukrainę za zachowanie "bezprecedensowego poziomu transparentności", aby zapewnić, że pomoc USA w zakresie bezpieczeństwa pozostaje w rękach obrońców Ukrainy.
Liz Truss wzywa w Waszyngtonie do dostarczenia Ukrainie myśliwców
- Czy możecie sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby Władimir Putin odniósł sukces na Ukrainie, gdyby udało mu się zgasić wolną demokrację? Prezydent Xi wykorzystałby tę lekcję i dokonał inwazji na Tajwan - powiedziała była premier Wielkiej Brytanii Liz Truss podczas swojego wykładu w Heritage Foundation.
400 milionów funtów na naprawę krytycznej infrastruktury ciepłowniczej i energetycznej Ukrainy
Bank Światowy zatwierdził 160 milionów funtów na naprawę infrastruktury energetycznej Ukrainy.
Z tych funduszy pokryte zostaną koszty naprawy transformatorów przejściowych, mobilnych kotłów grzewczych i innych krytycznych urządzeń.
W miarę realizacji projektu partnerzy zapewnią kolej e 240 milionów funtów.
Hiszpania przekaże Ukrainie m.in. sześć leopardów 2
Hiszpania zamierza do końca kwietnia przekazać Ukrainie sześć czołgów Leopard 2 i 20 transporterów opancerzonych — poinformowała minister obrony Margarita Robles.
Rosja przeprowadziła we wtorek pomyślną próbę „zaawansowanego” międzykontynentalnego pocisku balistycznego.
Rosyjskie ministerstwo obrony podało w oświadczeniu na Telegramie, że „z powodzeniem wystrzelono międzykontynentalny pocisk balistyczny [ICBM] mobilnego naziemnego systemu rakietowego” z poligonu testowego Kapustin Jar.
Ministerstwo nie określiło typu pocisku. W lutym prezydent Władimir Putin powiedział, że nowy rodzaj międzykontynentalnej rakiety balistycznej zostanie wdrożony jeszcze w tym roku.
Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na ponad 100 osób i podmiotów na całym świecie za powiązania z wojną Rosji na Ukrainie
To najnowsze działania mające na celu zmniejszenie zdolności Moskwy do prowadzenia wojny na Ukrainie i ukaranie tych, którzy ją popierają, w tym poprzez pomoc Rosji w unikaniu obowiązujących sankcji.
Sankcje nałożono m.in. na sieć powiązań wokół już objętego sankcjami miliardera Aliszera Usmanowa oraz na imędzynarodowe firmy i bank, a także na firmy z siedzibą w Chinach, Turcji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które według Departamentu Skarbu USA wspierają rosyjski kompleks zbrojeniowo-przemysłowy wbrew obowiązującym sankcjom.
Nałożono również sankcje na Międzynarodowy Bank Inwestycyjny, „kontrolowaną przez Rosję instytucję finansową” w Budapeszcie, a także jego moskiewską spółkę zależną oraz kilku byłych i obecnych dyrektorów.
Ukraiński bloger wskazuje Rosjanina, który może mieć związek z egzekucją jeńca
"Rosyjski okupant Igor Guzenko może mieć coś wspólnego z okrutną egzekucją ukraińskiego więźnia. W każdym razie nawiązuje do tego i wcześniej regularnie wzywał do podobnych represji" - napisał bloger na Telegramie.
Czytaj więcej
Ukraiński dziennikarz i bloger Denys Kazanski wskazał nazwisko Rosjanina, który może mieć związek z dekapitacją ukraińskiego żołnierza. Makabryczne nagranie pojawiło się w sieci kilka dni temu.
Ukraina zaprzecza twierdzeniom Rosji, że kontroluje 80 proc. Bachmutu
Serhij Czerewatyj, rzecznik wschodniego dowództwa wojskowego Ukrainy, zaprzeczył słowom Jewgienija Prigożyna, jakoby najemnicy Grupy Wagnera kontrolują 80 proc. powierzchni miasta.
Czerewatyj powiedział, że Ukraińcy mają pod kontrolą "znacznie więcej" niż 20 proc. Bachmutu.
W rosyjskiej niewoli pozostaje około 1000 cywilów
Ukraińscy obrońcy praw człowieka poinformowali, że na czasowo okupowanym terytorium Ukrainy i w Rosji przetrzymywanych jest około tysiąca cywilów
Obrońcy praw człowieka zaprezentowali mapę miejsc przetrzymywania cywilów i jeńców wojennych. Pokazuje sto miejsc przetrzymywania – od obwodów donieckiego i chersońskiego po obwód irkucki w Rosji.
Mapa powstawała przez rok. Monitorowali media społecznościowe i strony internetowe w celu identyfikacji osób, które zaginęły w czasie okupacji. Eksperci przeprowadzili również wywiady z osobami zwolnionymi z niewoli.
Wiceminister obrony apeluje o nierozpowszechnianie nagrań z egzekucji ukraińskich żołnierzy
Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar wzywa ludzi do zaprzestania udostępniania nagrań przedstawiających dekapitację ukraińskich żołnierzy.
W poście na Telegramie napisała, że ministerstwo obrony „robi wszystko, aby zidentyfikować” zabitego żołnierza i wezwała ludzi do „szacunku dla bliskich zmarłego”.
„Wzywamy do zaprzestania dystrybucji tego filmu, jak również wszelkich podobnych materiałów” – dodała.
Dowódca rosyjskiego batalionu skazany na 11 lat więzienia
Ukraiński sąd skazał Leonida Szczotkina, dowódcę batalionu czołgów rosyjskich sił zbrojnych, na 11 lat więzienia za wydanie rozkazu strzelania do budynku mieszkalnego w Czernihowie.
ONZ "wstrząśnięta makabrycznym nagraniem"
„Niestety nie jest to odosobniony incydent” – poinformowała w oświadczeniu Misja Obserwacyjna ONZ ds. Praw Człowieka na Ukrainie.
Czytaj więcej
Organizacja Narodów Zjednoczonych, w reakcji na doniesienia o nagraniach przedstawiających egzekucję ukraińskich jeńców, potwierdziła, że "w ostatnim okresie stwierdzono szereg poważnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego”, w tym wobec jeńców wojennych.
Rosja nałożyła sankcje na 333 obywateli Kanady
Lista, opublikowana w środę przez rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych, obejmuje generalną gubernator Kanady Mary Simon, ponad 250 członków regionalnych zgromadzeń ustawodawczych oraz dziesiątki kanadyjskich sportowców, którzy publicznie poparli zakaz udziału rosyjskich sportowców w igrzyskach olimpijskich w 2024 roku.
Ma to być rewanż za kanadyjskie sankcje wobec Moskwy i wsparcie dla Ukrainy,
Prigożyn zaprzecza, że to jego najemnicy stoją za ścięciem ukraińskich żołnierzy
Założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zaprzeczył, jakoby jego bojownicy byli sprawcami ścięcia ukraińskich żołnierzy, w materiale wideo zamieszczonym w sieci.
- Oglądałem ten film. Źle jest, gdy obcina się ludziom głowy, ale nie znalazłem niczego, co potwierdzałoby, że dzieje się to w pobliżu Bachmutu i że w egzekucji biorą udział bojownicy Grupy Wagnera – przekazał Prigożyn w oświadczeniu opublikowanym w środę przez jego firmę.
Dekapitacja ukraińskiego jeńca. MSZ Ukrainy wzywa MTK do działania
"Ukraina jest zbulwersowana przerażającym nagraniem, na którym rosyjscy żołnierze dokonują dekapitacji ukraińskiego jeńca wojennego. Występując przed kamerą rosyjscy oprawcy odbierają życie ze szczególnym cynizmem" - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy.
Czytaj więcej
Rosyjska armia wciąż popełnia na Ukrainie okropne zbrodnie wojenne - oświadczyło MSZ Ukrainy w reakcji na nagranie, na którym ma być widać, jak rosyjski żołnierz odcina głowę ukraińskiemu jeńcowi.
Ukraińscy rolnicy przekonują, że zboże z Ukrainy w Polsce nie jest problemem
Denys Marczuk, wiceprzewodniczący Ukraińskiej Rady Rolnej, stwierdził, że spadek cen zboża i nasion oleistych to globalny trend, a Ukraina wykorzystuje Polskę i Rumunię raczej jako państwa tranzytowe, a nie odbiorców ukraińskiego zboża.
Czytaj więcej
"Polityczna natura protestów europejskich rolników jest oczywista" - przekonuje wiceprzewodniczący Ukraińskiej Rady Rolnej, Denys Marczuk.
Co piąty Rosjanin spodziewa się, że na orbicie Ziemi pojawią się hotele
Według sondażu przeprowadzonego przez Rosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM) 45 proc. Rosjan uważa, że w ciągu najbliższych 50 lat człowiek wyśle załogową misję na Marsa (w 2014 roku uważało tak 16 proc. Rosjan), a 21 proc. uważa, że w ciągu 50 lat na orbicie Ziemi pojawią się hotele (w 2014 roku - 5 proc.).
Ukraina chce wypowiedzieć Umowę o ochronie tajemnic państwowych zawartą między Ukrainą a Białorusią
Projekt ustawy wypowiadającej umowę został skierowany do Rady Najwyższej przez prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. Tekst projektu nie został upubliczniony. Umowa, którą chce wypowiedzieć Ukraina, została zawarta 19 lutego 2004 roku.
Rzecznik resortu obrony Rosji: Najemnicy z Grupy Wagnera zajęli trzy bloki mieszkalne w Bachmucie
Gen. Igor Konaszenkow, rzecznik resortu obrony Rosji poinformował, że w Bachmucie, o który od miesięcy toczą się walki, najemnicy z Grupy Wagnera zajęli trzy bloki mieszkalne, a uderzenia lotnictwa, wojsk rakietowych i artylerii rosyjskiej armii "powstrzymały ukraińskie rezerwy, które chciały wedrzeć się do Bachmutu z miejscowości Czasiw Jar i Bogdanówka.
Unijne kraje chcą kupować uran w Kazachstanie zamiast w Rosji
Kraje Europy Wschodniej chcą od 2025 roku kupować potrzebny im uran w Kazachstanie, a nie w Rosji. To kolejnym krok do uwolnienia się Wspólnoty od zależności od surowców rosyjskich. To samo planują elektrownie z USA.
Czytaj więcej
Kraje Europy Wschodniej chcą od 2025 roku kupować potrzebny im uran w Kazachstanie, a nie w Rosji. To kolejnym krok do uwolnienia się Wspólnoty od zależności od surowców rosyjskich. To samo planują elektrownie z USA.
Ministerstwo Obrony Rosji informuje o zestrzeleniu ukraińskiego Su-24 nad Donbasem
Ukraiński Su-24 miał zostać strącony przez rosyjski myśliwiec w pobliżu miejscowości Krasny Łyman w obwodzie donieckim - poinformował rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow.
"Kilka osób" z Węgier ma zostać objętych sankcjami przez USA - podaje Bloomberg
Administracja Joe Bidena nie zaprosiła Węgier na ostatni szczyt demokracji. Premier Węgier, Viktor Orban, prezentował też kilka razy odmienne niż USA i pozostałe państwa NATO stanowisko ws. wojny na Ukrainie, przekonując m.in. że sankcje wobec Rosji są nieskuteczne i bardziej szkodzą państwom UE, niż samej Rosji. Orban nie zdecydował się też na udzielenie pomocy wojskowej Ukrainie, nie zgodził się też na transport broni dla Ukrainy przez terytorium Węgier (Węgry udzielają jednak Ukrainie pomocy humanitarnej).
Czytaj więcej
Pracownicy Międzynarodowego Banku Inwestycyjnego z siedzibą w Budapeszcie znaleźli się na liście osób, które zostały objęte sankcjami przez Stany Zjednoczone. Wśród nich są dwaj Rosjanie i Węgier.
Rosyjskie władze: Obwód biełgorodzki ostrzelany z terytorium Ukrainy
Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, poinformował o ostrzale z terytorium Ukrainy kilku miejscowości na pograniczu Rosji i Ukrainy.
Rosjanie znaleźli nowy sposób na podrabianie zachodnich marek
W Moskwie otwarto luksusową kawiarnię. Jej nazwa, Efac Iccug, to napisane wspak „Gucci Cafe”. Rosjanie przekonują, że nie naruszają praw słynnego włoskiego domu mody i zamierzają zarejestrować taki znak towarowy. art38300371
Czytaj więcej
W Moskwie ruszyła luksusowa kawiarnia, której wystrój wprost nawiązuje do marki Gucci. Nazwa lokalu, EFAC ICCUG, brzmi dziwnie, ale to sprytny wybieg – to po prostu słowa Gucci Cafe zapisane wspak. Rosjanie twierdzą, że nie naruszają prawa.
Janusz Palikot poinformował, że jego syn mieszka w Ukrainie i relacjonuje wydarzenia z tego kraju w portalu Radia Wolna Europa/Radia Wolność
Pieskow o nagraniu, na którym widać ścięcie głowy ukraińskiego jeńca: Trzeba je zweryfikować
Rzecznik Kremla na konferencji prasowej stwierdził, iż "w pierwszej kolejności należy sprawdzić autentyczność nagrania", na którym widać jak Rosjanin ścina głowę ukraińskiemu jeńcowi wojennemu. - Oczywiście, to są okropne kadry, najpierw trzeba sprawdzić ich autentyczność, a potem, oczywiście, można sprawdzić czy jest to prawda czy nie, czy to miało miejsce, gdzie i kto to zrobił - dodał. - Żyjemy w świecie kłamstw - podkreślił Pieskow.
Michał Kołodziejczak z AGROUnii twierdzi, że do Polski wciąż wjeżdża ukraińskie zboże
Policja uniemożliwiła w środę protestującym rolnikom zablokowanie torów na przejściu granicznym w Hrubieszowie.
Czytaj więcej
Wzywam rolników w całym kraju: dziś nie obronimy się, jeśli nie będzie zrywu i nie będą powstawały w całym kraju komitety protestacyjne - mówił w rozmowie z RMF FM lider AGROUnii, Michał Kołodziejczak.
Gen. Polko: Mówienie o tym, że Rosja walczy z NATO to forma usprawiedliwienia się Putina w obliczu ponoszonych klęsk
- Tysiące czołgów, innych środków bojowych, okręty zostały zniszczone przez wojska ukraińskie. Tymczasem NATO straciło jednego amerykańskiego drona nad Morzem Czarnym - mówi gen. Roman Polko w rozmowie z Markiem Kozubalem.
Czytaj więcej
Zachodnie wojska specjalne mogą prowadzić szkolenie partyzantów na Ukrainie – przypuszcza gen. dyw. rez. dr Roman Polko, były dowódca Jednostki Wojsk Specjalnych GROM, były wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Szef MSZ Ukrainy: Rosja gorsza niż Państwo Islamskie
Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy, napisał na Twitterze, komentując upublicznienie w sieci nagrania, na którym widać jak rosyjski żołnierz morduje i dekapituje ukraińskiego jeńca wojennego, że "jest absurdem iż Rosja, która jest gorsza niż ISIS (Państwo Islamskie - red.) przewodzi pracom RB ONZ". "Rosyjscy terroryści muszą być wyrzuceni z Ukrainy i z ONZ i pociągnięci do odpowiedzialności za swoje zbrodnie" - dodał.
Ministerstwo Finansów Ukrainy: USA od 24 lutego 2022 roku przekazały nam 15,5 mld dol. pomocy finansowej
Ministerstwo Finansów Ukrainy pisze na swoim profilu na Facebooku, że USA pozostają "największym darczyńca pomocy finansowej dla Ukrainy".
Sofia Sapiega otrzymała zgodę na ekstradycję do Rosji
"W poniedziałek 10 kwietnia – zaraz po wydaniu odpowiedniego zezwolenia przez władze białoruskie – nasz konsul odwiedził Sofię Sapiegę. Podczas spotkania, skazana obywatelka Rosji otrzymała zgodę na ekstradycję do kraju w celu ewentualnego odbycia dalszej kary na terytorium Federacji Rosyjskiej” – poinformowała ambasada Rosji na Białorusi. Sapiega w minionym roku skazana została na Białorusi na sześć lat kolonii karnej za podżeganie do nienawiści oraz nielegalne zbieranie i rozpowszechnianie informacji o charakterze osobistym.
Czytaj więcej
Sofia Sapiega, Rosjanka skazana na Białorusi na sześć lat kolonii karnej za "podżeganie do nienawiści oraz nielegalne zbieranie i rozpowszechnianie informacji o charakterze osobistym", otrzymała zgodę na ekstradycję do Rosji – informuje agencja Interfax.
Walki o Bachmut: W ciągu doby zginęło 126 Rosjan
W ciągu ostatniej doby Rosjanie mieli stracić w walkach w rejonie Bachmutu 126 żołnierzy (184 zostało rannych), a także amfibię, stację radarową i sześć składów amunicji. Z kolei w rejonie miejscowości Łyman Rosjanie mieli stracić 50 żołnierzy, czołg T-72 i bezzałogowy statek powietrzny Orlan-10. W ciągu doby w rejonie Bachmutu miało dojść do 22 potyczek - poinformował Serhij Czerwaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy.
Szwedzki producent wódki zaskoczył. Wraca do Rosji
Pernod Ricard, Diageo i Bacardi, najwięksi producenci alkoholi, zawiesili ich sprzedaż w Rosji tuż po inwazji tego kraju na Ukrainę. Teraz Pernod Ricard wrócił. Dlaczego podjął taką decyzję?
Czytaj więcej
Pernod Ricard, Diageo i Bacardi, najwięksi producenci alkoholi, zawiesili ich sprzedaż w Rosji tuż po inwazji tego kraju na Ukrainę. Teraz Pernod Ricard wrócił. Dlaczego podjął taką decyzję?
Inflacja w Rosji oficjalnie spadła poniżej 4 proc.
Rosyjski reżim chwali się inflacją poniżej 4 procent i zapewnia, że dalej będzie ona spadać. Odczucia konsumentów są zupełnie inne.
Czytaj więcej
Rosyjski reżim chwali się inflacją poniżej 4 procent i zapewnia, że dalej będzie ona spadać. Odczucia konsumentów są zupełnie inne.
Zełenski o nagraniu, na którym widać dekapitację ukraińskich żołnierzy: Taka jest Rosja
- Nie zapomnimy niczego. Nie zamierzamy też wybaczyć mordercom - powiedział Wołodymyr Zełenski w umieszczonym na jego koncie w serwisie Telegram nagraniu, na którym komentuje fakt, iż w sieci pojawiły się nagrania, na których Rosjanie obcinają głowy ukraińskim żołnierzom. Zełenski stwierdził też, że nagranie przedstawia Rosję "taką jaka ona jest".
Na Morzu Czarnym są obecnie dwa rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr
Poinformowała o tym Natalia Humeniuk, przedstawicielka biura prasowego Południowego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy. Według słów Humeniuk na wodach Morza Czarnego jest obecnie jeden okręt nawodny i jeden podwodny, na pokładzie których znajduje się łącznie 12 pocisków Kalibr.
W sieci krążą nagrania pokazujące dekapitację ukraińskich żołnierzy
W sieci pojawiły się nagrania, na których widoczna ma być dekapitacja ukraińskich żołnierzy. Jak pisze CNN, opublikowane filmy pokazują dwa osobne zdarzenia. Jedno wideo miało zostać nakręcone niedawno, a drugie – prawdopodobnie latem. Filmy miały zostać nagrane przez najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera.
Czytaj więcej
W mediach społecznościowych krążą nagrania, na których widoczna ma być dekapitacja ukraińskich żołnierzy. Filmy miały zostać nagrane przez najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera.
Korea Południowa zdecydowała się pożyczyć amunicję USA
Z publikacji dziennika "Dong-a Ilbo" wynika, że amunicja ma zostać wykorzystana przez USA do uzupełnienia zapasów amunicji, które wcześniej zostały zmniejszone w związku z pomocą militarną jakiej USA dostarczają Ukrainie.
Czytaj więcej
Południowokoreański dziennik "Dong-a Ilbo" poinformował, że w ubiegłym miesiącu Seul osiągnął porozumienie z Waszyngtonem w kwestii użyczenia USA 500 tys. sztuk amunicji kalibru 155 mm. Porozumienie ma "zwiększyć elastyczność USA w kwestii dostaw Ukrainie amunicji" - pisze "Dong-a Ilbo".
Biuro ukraińskiego Rzecznika Praw Obywatelskich: Rosja nielegalnie deportowała 19 384 dzieci z Ukrainy
Z tych samych informacji wynika, że 405 dzieci uznaje się za zaginione, a 361 dzieci wróciło na Ukrainę.
Opisano kolejny dokument USA, który wyciekł: Serbia mogła dostarczyć broń Ukrainie
Reuters opisuje obecnie dokument zatytułowany "Europa|Reakcja na trwający konflikt Rosji z Ukrainą", w którym - w formie listy - wskazano w jaki sposób 38 europejskich rządów zareagowało na prośby Ukrainy w zakresie pomocy wojskowej.
Czytaj więcej
Serbia, która odmówiła nałożenia sankcji na Rosję po wybuchu wojny na Ukrainie i która pozostaje w dobrych relacjach z Moskwą, zgodziła się dostarczyć broń Ukrainie lub nawet już ją dostarczyła - wynika z niejawnego dokumentu Pentagonu, który został upubliczniony w związku z wyciekiem kilkudziesięciu takich dokumentów.
Ukraina ma nadwyżkę energii, eksportuje niewielkie jej ilości do Mołdawii i Polski
Ministerstwo Energii Ukrainy informuje, że 12 kwietnia w ukraińskim systemie energetycznym jest nadwyżka energii, co umożliwia "dostawy niewielkich ilości energii do Polski i Mołdawii".
Rosja poinformowała USA o próbie z użyciem pocisku międzykontynentalnego
Siergiej Riabkow, wiceszef MSZ Rosji oświadczył, że Rosja przekazała USA informację o próbie rakietowej z użyciem pocisku międzykontynentalnego, jaką rosyjska armia przeprowadziła na poligonie w obwodzie astrachańskim. W ramach testu pocisk, uzbrojony w ćwiczebna głowicę, trafił w wyznaczony cel na poligonie w Kazachstanie.
Na Krymie i w Sewastopolu nie będzie parad zwycięstwa 9 maja
Sergiej Aksjonow, stojący na czele okupacyjnych władz nielegalnie anektowanego przez Rosję Krymu, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że 9 maja na Krymie i w Sewastopolu nie będą organizowane imprezy masowe, w tym parady zwycięstwa. Jak dodał decyzję taką podjęto "ze względów bezpieczeństwa". Wcześniej z organizacji imprez masowych 9 maja zrezygnowały też władze graniczących z Ukrainą obwodów biełgorodzkiego i kurskiego.
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii: Rosja rozbudowuje linie obrony w obwodzie zaporoskim
Resort obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie pisze, że w ostatnich tygodniach Rosjanie "rozwijają rozbudowane linie obrony w obwodzie zaporoskim". Ministerstwo pisze, że na odcinku frontu długim na 120 km Rosja stworzyła trzy linie obrony. "Każda kolejna strefa znajduje się 10-20 km za poprzednią" - czytamy w raporcie. Ministerstwo ocenia, że Rosja rozbudowuje obronę na tym odcinku frontu ponieważ jest przekonana, że Ukraińcy przeprowadzą atak w stronę Melitopola.
Odbudowa Ukrainy. Bank Światowy: Państwa Europy Zachodniej będą musiały się dołożyć
Bank Światowy jest gotowy do odegrania swojej roli w odbudowie Ukrainy, ale międzynarodowe instytucje finansowe nie są w stanie samodzielnie udźwignąć wymaganych kwot, kraje Europy Zachodniej będą musiały się dołożyć - powiedział prezes Banku Światowego David Malpass, cytowany przez agencję Reutera.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 11,039 mln osób
11 kwietnia granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 27 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 25,7 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 9,285 mln osób.
Od początku wojny zginęło 468 dzieci
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 468 dzieci, a 947 zostało rannych.
Szmyhal wzywa Kanadyjczyków do inwestowania na Ukrainie
Podczas spotkania z przedstawicielami kanadyjskiego biznesu w Toronto premier Ukrainy Denys Szmyhal wezwał przedsiębiorców do inwestowania na Ukrainie i udziału w odbudowie kraju. "Oczekujemy, że rząd Kanady zaoferuje swojemu biznesowi skuteczne narzędzia, które będą stymulować inwestycje na Ukrainie" - stwierdził.
W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego zginął jeden cywil
Informację taką przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu, Pawło Kyryłenko.
W geście solidarności z uwięzionym w Rosji dziennikarzem z USA, Evanem Gershkovichem, publikujemy artykuł "WSJ" o więzieniu Lefortowo
12 kwietnia mijają dwa tygodnie od nielegalnego aresztowania amerykańskiego reportera dziennika "Wall Street Journal" w Rosji: Evana Gershkovicha, któremu postawiono fałszywe zarzuty szpiegostwa.
Czytaj więcej
Byli więźniowie w Lefortowie, ich prawnicy i rodziny opisują ascetyczny budynek zaprojektowany z premedytacją, tak aby więźniowie czuli się w nim zapomniani przez cały świat.
W ciągu doby obwód chersoński został ostrzelany 35 razy
Jak pisze na swoim kanale w serwisie Telegram Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego, w ciągu doby na obwód spadło 170 pocisków. W wyniku ostrzału zginął jeden cywil.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 180 050 żołnierzy, 3 646 czołgów, 7 043 pojazdy opancerzone, 2 770 zestawów artyleryjskich, 535 wyrzutni rakiet, 282 zestawy przeciwlotnicze, 307 samolotów, 293 śmigłowce, 2 334 bezzałogowe statki powietrzne, 911 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 630 pojazdów (w tym cystern), 319 jednostek sprzętu specjalnego.
W ocenie think tanku z USA Rosjanie kontrolują co najmniej 76,5 proc. powierzchni Bachmutu
Gdyby brać za dobrą monetę wszystkie informacje przekazywane przez Rosjan, teren kontrolowany przez nich w Bachmucie to 34,5 km2, a więc 86,1 proc. Bachmutu - czytamy w analizie Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). Think tank zaznacza jednak, że w tych wyliczeniach brane są pod uwagę również te części miasta, co do których pojawiają się sprzeczne doniesienia na temat tego, kto je kontroluje.
Czytaj więcej
Rosyjski resort obrony i twórca Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn, uznali wzajemnie swoją rolę w walkach o Bachmut - odnotowuje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Antony Blinken rozmawiał z Dmytro Kułebą
Rozmowa szefów dyplomacji USA i Ukrainy dotyczyła planowanej ukraińskiej kontrofensywy i "opcji w zakresie obrony powietrznej".
Rosyjskie lotnictwo i syryjskie siły specjalne wzięły udział w ćwiczeniach w prowincji Hama w Syrii
Scenariusz ćwiczeń przewidywał wyzwolenie miejscowości, która wcześniej została zajęta przez terrorystów. W ćwiczeniach brały udział załogi rosyjskich bombowców frontowych Su-24.
Neutralność Austrii wyklucza dostawy do Ukrainy sprzętu bojowego
Austriacki biznes nie ma zamiaru zrywać kontaktów z Rosją. Jak wynika z ocen Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej, dwie trzecie austriackich firm działających w Rosji ma zamiar tam pozostać. Taki zamiar deklaruje niecałe 40 proc. wszystkich zagranicznych firm w Rosji. Wzrósł w ostatnim czasie import rosyjskiego gazu z 71 proc. w grudniu do 80 proc. w lutym tego roku.
Czytaj więcej
Niedawny skandal z przemówieniem prezydenta Zełenskiego w austriackim parlamencie ujawnia głębokie różnice zdań w sprawie wojny w Ukrainie.
Kryzys zbożowy pokazał, że na polu produkcji rolnej Polska nie jest w stanie konkurować z Ukrainą
Eksperci przekonują jednak, że - mimo tego - zarobić nadal możemy. Wymaga to jednak pomysłu oraz inwestycji w infrastrukturę – koleje, porty i centra przeładunkowe.
Czytaj więcej
Konkurować z Ukrainą w produkcji nie możemy. Ale możemy zarabiać np. na przetwórstwie.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o strąceniu dwóch rosyjskich dronów w ciągu doby
Ukraińskie lotnictwo we wtorek przeprowadziło 13 uderzeń na zgrupowania rosyjskich wojsk i sprzętu. Ponadto w ciągu doby nad Ukrainą strącono dwa bezzałogowe statki powietrzne Orlan-10 - wynika z najnowszego raportu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraińskie wojska rakietowe i artyleria ostrzelały pięć zgrupowań rosyjskich, a także dwie stacje walki radioelektronicznej.
Na Ukrainie ma działać ok. 50 żołnierzy sił specjalnych Wielkiej Brytanii
Tak wynika z datowanego na 23 marca dokumentu, który został upubliczniony w ramach wycieku niejawnych dokumentów amerykańskich.
Czytaj więcej
Na Ukrainie mają działać żołnierze zachodnich sił specjalnych - największym ich kontyngentem dysponuje Wielka Brytania - wynika z jednego z niejawnych amerykańskich dokumentów, który został opublikowany w internecie.
Prigożyn twierdzi, że Rosjanie kontrolują centrum administracyjne Bachmutu
Jewgienij Prigożyn w nagraniu umieszczonym w sieci przez jednego z rosyjskich blogerów wojskowych, przekonuje, że "ponad 80 proc. Bachmutu jest obecnie pod kontrolą Rosjan".
Czytaj więcej
Założyciel Grupy Wagnera, której najemnicy stanowią trzon rosyjskich sił od miesięcy walczących o Bachmut twierdzi, że Rosjanie kontrolują większość Bachmutu, w tym centrum administracyjne miasta, a także znajdujące się w Bachmucie fabryki i budynki władz.
Zełenski: To nie czas, by spocząć na laurach
- Zdołaliśmy wspólnie dokonać wiele z naszymi partnerami, by chronić ludzi, Ukrainę i całą Europę. Ale to nie znaczy, że przyszedł czas, by spocząć na laurach. Droga jest przed nami. Ruch jest przed nami. Coś, co wymaga nie mniej jedności od nas niż wcześniej. Nie mniej skupienia niż wcześniej - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Zełenski podkreślał, że w walce, która jeszcze czeka Ukrainę, musi brać udział "każdy mieszkaniec Ukrainy i każdy na świecie, kto ceni wolność i międzynarodowy ład oparty na prawie". - Nie jest mądrze pasywnie liczyć, że ktoś inny przyniesie zwycięstwo, ktoś, kto jest teraz w okopach, kto bierze udział w szturmach. To wspólne zadanie. Zwycięstwo odnoszą wszyscy. Ci, którzy o nie walczą i ci, którzy dają broń. Ci, którzy zmniejszają możliwości państwa terrorystycznego i ci, którzy zwiększają możliwości Ukrainy - mówił ukraiński prezydent.
We wtorek wieczorem Rosjanie ostrzelali Oczaków z wyrzutni rakiet
O ostrzale informuje Serhij Szajchiet, komendant policji obwodu mikołajowskiego.
Rosja poinformowała o próbie rakietowej z użyciem pocisku międzykontynentalnego
Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podało, że na poligonie Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim przeprowadzono próbę rakietową z użyciem pocisku międzykontynentalnego. Pocisk, uzbrojony w głowicę ćwiczebną, trafił w pozorowany cel w Kazachstanie.
Kanada nałożyła sankcje na dziewięć białoruskich banków
Jak informuje kanadyjski rząd sankcje zostały nałożone m.in. na Narodowy Bank Białorusi, a także na największe państwowe i prywatne banki działające w tym kraju - m.in. Belarusbank i Belgazprombank. Jako uzasadnienie sankcji podano fakt, że "działania Republiki Białorusi stanowią poważne naruszenie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, co może prowadzić do poważnego kryzysu międzynarodowego".
Rosja na forum ONZ przedstawi raport ws. środków mających na celu eliminację dyskryminacji rasowej
Rosja ma przedstawić swój raport 12-13 kwietnia w czasie 109. sesji Komitetu ds. Eliminacji Dyskryminacji Rasowej, która rozpoczęła się 11 kwietnia w Genewie. Oprócz Rosji swoje raporty przedstawią Niger, Argentyna, Portugalia, Filipiny i Tadżykistan. Sesja komisji potrwa do 28 kwietnia - czytamy na stronie ONZ.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. - Słowo "porażka" powinno iść w parze ze słowem "agresor", a tylko ukraińskie zwycięstwo to zapewni - mówił w swoim wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.