Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prezydent USA

Superwtorek: Wielkie zwycięstwo Donalda Trumpa i Hillary Clinton

Bernie Sanders, Donald Trump i Hillary Clinton
AFP
W USA, gdzie w 11 stanach i Samoa Amerykańskim wyborcy typowali swoich faworytów w prawyborach obu partii, wtorkowy wieczór należał do Hillary Clinton i Donalda Trumpa. Szczęœcie im sprzyjało, umocnili swoje prowadzenie i majš największe szanse na nominacje.

Korespondencja z Nowego Jorku

Jak wskazujš wstępne wyniki, Trump i Clinton zwyciężyli w ważnych południowych stanach takich jak Georgia, Alabama, Virginia, Arkansas i Tennessee. Hillary Clinton również zyskała duże poparcie wyborców w Teksasie, a Trump w Massachusetts.

Przemawiajšc do wyborców, Hillary Clinton nie oszczędzała Donalda Trumpa, z którym prawdopodobnie zmierzy się w listopadowych wyborach. - Tak wysoko zawieszonej poprzeczki w tych wyborach jeszcze nie było, ale retoryka po drugiej stronie nigdy nie była tak mierna jak dzisiaj – stwierdziła była sekretarz stanu. Atakowała też hasło wyborcze miliardera mówišc, że Ameryki nie trzeba już czynić wspaniałš, bo ona zawsze takš była oraz że zamiast wznosić mury, Ameryka musi zaczšć znosić bariery. Donald Trump nie pozostawał dłużny i przedstawił swojš rywalkę jako częœć establishmentu politycznego, który zawiódł Amerykę. - Za długo już tam była. Jak do tej pory nie udało jej się naprawić niczego, to nie uda jej się w cišgu następnych kilku lat – stwierdził miliarder.

Tak spektakularne powodzenie Trumpa w prawyborach przeraża liderów Partii Republikańskiej, którym do tej pory nie udało się zapobiec sukcesom miliardera. Obawiajš się, że gdy dostanie on nominację, wówczas zaprzepaœci szanse Republikanów na zwycięstwo w listopadzie. Poza tym, bojš się oni o to, czy Trump będzie w stanie współpracować z partiš. Wprawdzie sam Trump twierdzi, że jest w dobrych stosunkach liderami Republikanów, ale we wtorek postraszył przewodniczšcego większoœci w Izbie Reprezentantów Paula Ryana, że jeżeli się nie dogadajš, to Ryan "zapłaci za to wysokš cenę".

Po wtorkowym głosowaniu najpoważniejszym rywalem Trumpa jawi się senator Ted Cruz, który zapewnił sobie zwycięstwo w rodzimym stanie, czyli w Teksasie, gdzie walka toczyła się aż o 155 delegatów, oraz w Oklahomie, co daje mu argument do dalszej walki w prawyborach. Wczeœniej wygrał w Iowa, gdzie odbywały się pierwsze prawybory. Jednak, jeœli chodzi o liczbę delegatów, których majš za sobš, Trump mocno wyprzedza Cruza. Miliarder zdobył też większoœć stanów Południa, na które liczył senator z Teksasu.

Natomiast dla senatora Marco Rubio z Florydy, który we wtorek walczył z senatorem Cruzem o drugie miejsce i był do faworytem establishmentu w Partii Republikańskiej, superwtorek z godziny na godzinę zmieniał się w porażkę. Jak wskazujš wstępne wyniki, udało mu się zwyciężyć tylko w Minnesocie. Mimo wszystko, podczas wystšpienia na Florydzie, którš reprezentuje w Senacie, Rubio, który od kilku dni atakuje Donalda Trumpa ze wszystkich stron, zapewniał wyborców, że dalej będzie kontynuował swoje wysiłki "pokazania prawdziwego oblicza triumfatora prawyborów". Senator Rubio liczy na głosy wyborców w rodzimym stanie - Florydzie, która głosować będzie 15 marca. W najbliższych dniach jednak może spodziewać się nacisków ze strony Republikanów, aby wycofał się z kampanii, bo jego szanse malejš, a pozostajšc w grze odbiera głosy rywalom.

Rywal Hillary Clinton – Bernie Sanders, podobnie jak Cruz zdobył dwa stany – rodzimy Vermont oraz Oklahomę. Nie zapewni mu to jednak na tyle wielu głosów delegatów, aby dogonić Clinton. Według wstępnych szacunków ma on za sobš co najmniej 145 delegatów, podczas gdy Clinton - ponad dwa razy więcej.

Była sekretarz stanu, której niezbyt dobrze szło na poczštku prawyborów, od czasu głosowania w Nevadzie, cieszy się z dobrej passy. Zawdzięcza to ogromnemu poparciu Afroamerykanów, niezwykle ważnej i licznej grupy wyborczej w USA, szczególnie w takich stanach jak Karolina Południowa, która głosowała tydzień temu, a także w stanach Georgia i Virginia, Teksas i Tennessee, gdzie popiera jš 80 procent czarnoskórych wyborców. Ma też rosnšce poparcie wœród kobiet i osób starszych. Socjalistyczny rywal Hillary Clinton Bernie Sanders nie ma szczęœcia u wyborców należšcych do mniejszoœci narodowych, cieszy się jednak dużym poparciem białych i młodych demokratów.

Superwtorek to najbardziej intensywny dzień prawyborów amerykańskich. Demokraci głosowali w 11 stanach oraz w Amerykańskiej Samoi, a kandydaci walczyli o 865 delegatów, którzy w lipcu na krajowej konwencji zadecydujš o tym, komu przyznać nominację. Republikańscy kandydaci walczyli o 595 delegatów. Głosowanie obu partii odbywało się w Alabamie, Arkansas, Georgii, Massachusetts, Minnesocie, Oklahomie, Tennessee, Teksasie, Vermont i Virginii. Oprócz tego, republikanie głosowali też na Alasce, a demokraci w Kolorado, w Amerykańskiej Samoi i za granicš. Zdecydowany zwycięzca Super Wtorku ma nominację prawie w kieszeni, stšd emocje we wtorek wieczorem były ogromne.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL