Jacek Chlebny: Sądownictwo administracyjne to fundament państwa

Działalność Najwyższego Trybunału Administracyjnego została przerwana przez wojnę, ale jego dorobek orzeczniczy jest nadal wykorzystywany - podkreśla prof. Jacek Chlebny, prezes NSA.

Publikacja: 24.10.2022 15:15

Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Jacek Chlebny

Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Jacek Chlebny

Foto: PAP/Piotr Nowak

Najwyższy Trybunał Administracyjny (NTA), którego stulecie obchodzimy w tym roku to instytucja przedwojenna. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) to jego następca, ale to instytucja nowa. Czy ta historyczna instytucja jest ważna dla obecnej?

PROF. JACEK CHLEBNY: Przypomnienie współczesnym Polakom historii NTA jest ważne ze względu na rolę Trybunału, jaką odegrał w okresie międzywojennym, ale też i jego znaczenie dla powstania samego NSA. Powstanie Trybunału, scalającego orzecznictwo sądowe Odrodzonej Rzeczypospolitej w sprawach administracyjnych, stanowiło ważny fundament budowy Państwa Polskiego. Państwa, które powstało po ponad stuletniej niewoli z ziem znajdujących się pod trzema zaborami o różnych systemach prawnych. Sądownictwo administracyjne, zgodnie z Konstytucją Marcową, powołano do „orzekania o legalności aktów administracyjnych”. Przyznanie NTA kompetencji do kontroli legalności działania administracji publicznej wiąże ten sąd z pojęciem współczesnego państwa prawnego. Pomimo, że działalność NTA została dość szybko przerwana wybuchem II Wojny Światowej, to dorobek orzeczniczy, ale również naukowy ówczesnych sędziów NTA jest wykorzystywany również we współczesnym orzecznictwie sądów administracyjnych.

Pozostało 92% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt