Gdy współużytkownicy postanowią być współwłaścicielami

Wszyscy współużytkownicy muszą żądać gruntu pod garażami. Inaczej właściciel go nie sprzeda.

Publikacja: 03.10.2023 01:00

Gdy współużytkownicy postanowią być współwłaścicielami

Foto: Adobe Stock

Do sprzedaży użytkowanego wieczyście gruntu pod garażem wymagane jest żądanie wszystkich użytkowników wieczystych działki, na której jest więcej niż jeden garaż.

Taki wymóg zakłada nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami z 26 maja 2023 r. Zgodnie z jej zapisami, użytkownik wieczysty może w ciągu dwunastu miesięcy od dnia wejścia w życie nowych przepisów, czyli do 31 sierpnia 2024 r., złożyć wniosek z żądaniem wykupienia użytkowanego wieczyście gruntu, a właściciel terenu nie może mu odmówić (np. Skarb Państwa lub samorząd). Możliwość wykupu gruntu mają m.in. właściciele garaży - zarówno gruntu, na którym stoi pojedynczy garaż, jak i takiego z zespołami garażowymi. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało nam, że w drugim przypadku, jeśli grunt jest przedmiotem współużytkowania wieczystego, z żądaniem sprzedaży powinni wystąpić wszyscy współużytkownicy wieczyści. Biuro rzecznika prasowego prezydenta miasta Łodzi potwierdza, że gdy nieruchomość objęta jest współużytkowaniem wieczystym kilku osób, wymagany jest wniosek o nabycie nieruchomości złożony przez wszystkie. Można go złożyć zarówno na jednym dokumencie, jak i na osobnych.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Michał Zacharski: Solidna ochrona ofiar gwałtu. Ale nie za cenę niesłusznych skazań
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Króliczek zwany deregulacją
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Uchwała SN może złagodzić frankowe spory
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Andrzej Duda też chciał złagodzić prawo aborcyjne
Rzecz o prawie
Paweł Krekora: Czy na ustawę frankową rzeczywiście jest za późno?