Aktualizacja: 31.10.2024 23:58 Publikacja: 13.03.2024 03:00
Rośnie liczba pracujących, którzy mają ponad 60/65 lat
Foto: Adobe Stock
Co 20. pracujący jest w wieku emerytalnym – wynika z danych GUS. Pod koniec września 2023 r. pracowało 475,6 tys. kobiet, które skończyły 60 lat i 292,9 tys. mężczyzn 65-letnich lub starszych. W ciągu dziewięciu miesięcy liczba pracujących kobiet zwiększyła się o prawie 12 tys., a panów – o ponad 18 tys.
– Dla wielu osób ważne jest, by zachować poziom życia, do którego są przyzwyczajeni. Dla nich ważne są przyczyny merkantylne pozostania na rynku pracy – przypuszcza prof. Jacek Męcina z UW, ekspert Konfederacji Lewiatan. Jego zdaniem dla utrzymania takiego trendu ważna będzie kultura organizacyjna w firmach i instytucjach: czy będą otwarte na potrzeby i możliwości dojrzałych pracowników.
120 kilometrów na prądzie? To możliwe i to, mimo że Skoda Kodiaq samochodem elektrycznym, czyli EV nie jest. To hybryda, czyli HEV, ale plug-in, czyli PHEV. Jak się w tym wszystkim połapać? Czym PHEV różni się od HEV i jakie daje to korzyści, na co dzień?
Od tego, w jaki sposób specjaliści od cyberbezpieczeństwa wytłumaczą pracownikom reguły, zależy, czy te reguły będą stosowane na co dzień
Chociaż niewielu polskich pracowników obawia się konkurencji sztucznej inteligencji i częściej traktują ją jako wsparcie niż zagrożenie, to AI może gruntownie zmienić pracę prawie 3,7 mln osób – zastępując część z nich.
Studia a potem biurko w korpo? Niekoniecznie, bo ponad połowa młodych ludzi z pokolenia Z dostrzega atuty pracy fizycznej.
Proces integracji ukraińskich uchodźców na rynkach pracy nastąpił znacznie szybciej niż prognozowano — ocenił Międzynarodowy Fundusz Walutowy w informacji towarzyszącej opublikowanej we wtorek, 23 października prognozie gospodarczej dla świata.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Niemiecki instytut badawczy ostrzega przed nagłym podniesieniem płacy minimalnej. Analitycy ostrzegają, że może to doprowadzić do mocnego wzrostu bezrobocia.
Oszczędności pozwalające przeżyć pół roku dają poczucie bezpieczeństwa połowie osób z takim kapitałem. Dysponuje nim niespełna 20 proc. dorosłych.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Spółka Beko Europe porozumiała się ze związkami zawodowymi w sprawie warunków zwolnienia niemal 2 tys. osób w związku z zamknięciem dwóch fabryk w Polsce.
Wzrost minimalnego wynagrodzenia w wysokości zaproponowanej przez rząd będzie mieć negatywne konsekwencje dla firm. Tak uważa 77 proc. prawników.
Zwłoka w weryfikacji struktury wynagrodzeń i dokonaniu wartościowania stanowisk pracy może się odwrócić przeciwko pracodawcy.
Przedsiębiorca, który nie prześle wniosku o zwolnienie ze składek za grudzień w listopadzie, w tym roku nie skorzysta już z ulgi. Kto ma prawo złożyć wniosek o wakacje składkowe? Jakie dane w nim podać i jak go wysłać?
Już teraz pracodawcy powinni prześwietlać swoją politykę płacową. Kiedy firmowe zapisy dotyczące wynagrodzeń uznać za dyskryminujące? Jak je zmienić i ile to będzie kosztować? Co grozi pracodawcy za nieprzestrzeganie dyrektywy?
Prawidłowość wskazania przyczyny wypowiedzenia należy oceniać pod kątem tego, czy umożliwia pracownikowi obronę przed merytorycznie nieuzasadnionym działaniem pracodawcy. Dopiero przy braku precyzyjnego i zrozumiałego wskazania tej przyczyny oświadczenie woli jest wadliwe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas