Komisja Europejska mięknie pod wpływem protestów rolników

Bruksela złagodziła obowiązek ugorowania pól przez rolników w Unii, aby mogli nadal korzystać z dopłat w ramach wspólnej polityki rolnej. Szef francuskich rolników z organizacji FNSEA zapowiedział wznowienie protestów, jeśli rząd nie zacznie realizować postulatów.

Publikacja: 14.02.2024 17:31

Bruksela złagodziła obowiązek ugorowania pól przez rolników w Unii, aby mogli nadal korzystać z dopł

Bruksela złagodziła obowiązek ugorowania pól przez rolników w Unii, aby mogli nadal korzystać z dopłat w ramach wspólnej polityki rolnej

Foto: Bloomberg

Rolnicy w kilku krajach europejskich nadal demonstrują przeciwko niekorzystnym dla nich decyzjom Komisji Europejskiej i rygorom wynikającym z Zielonego Ładu. Organ wykonawczy Unii już ustąpił im w kwestii pestycydów. Kolejne ustępstwo dotyczy obowiązku ugorowania części pól uprawnych. Bruksela nie zniosła tego wymogu, ale wprowadziła częściowe wykluczenie w tym roku z obowiązku ugorowania przewidzianego we wspólnej polityce rolnej (CAP/PAC).

Rolnicy, aby mogli korzystać z dopłat w ramach tej polityki, która zaczęła obowiązywać w nowej wersji od początku 2023 r., muszą spełniać pewne kryteria rolno-środowiskowe, w tym ugorować co najmniej 4 proc. pół uprawnych albo terenów nie nadających się do wykorzystania (lasów, żywopłotów, terenów podmokłych).

Pozostało 82% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Rolnictwo
Michał Kołodziejczak: Związek rolniczy Orka istnieje na razie tylko w Sejmie
Rolnictwo
Tajemnicza głodówka w Sejmie nieistniejącego związku
Rolnictwo
Dziwny strajk głodowy w Sejmie. Rolniczy związek nie istnieje, ale protestuje
Rolnictwo
Prestiżowa nagroda w konkursie Unii Europejskiej dla polskiego instytutu
Rolnictwo
Cebula towarem wyborczym w Indiach