Kelly Gillespie: W ciągu dekady w GMO pojawi się sporo nowych technologii

Wiele można osiągnąć dzięki edytowaniu genów, by dostarczyć rolnikom w Europie nowych narzędzi upraw - przekonuje Kelly Gillespie, wiceprezes ds. cyfrowych usług ekosystemowych i rolnictwa cyfrowego w firmie Bayer.

Aktualizacja: 07.07.2023 11:46 Publikacja: 07.07.2023 11:19

Kelly Gillespie jest wiceprezesem ds. cyfrowych usług ekosystemowych i rolnictwa cyfrowego, w pionie

Kelly Gillespie jest wiceprezesem ds. cyfrowych usług ekosystemowych i rolnictwa cyfrowego, w pionie Crop Science, Bayer.

Foto: Bayer

Jak będzie wyglądać przyszłość rolnictwa za 10-15 lat, jeśli chodzi o GMO? Unia Europejska jest na razie rynkiem niedostępnym dla GMO, ale jak patrzy na te uprawy świat?

Na świecie jest już zapotrzebowanie na GMO, ono się różni zależnie od regionów. W Ameryce uprawy GMO już są ważnym narzędziem dla rolników, już z nich korzystają. W ciągu nadchodzącej dekady pojawi się tu sporo nowych technologii. To są narzędzia, o które pytają producenci roślin w USA. Widzimy faktycznie spory potencjał wzrostowy w tej dziedzinie na potencjalnych rynkach w Azji i Afryce. Rolnicy tam dziś raczej nie używają technologii GMO, ale widzimy już wczesne zapytania, zainteresowanie ze strony krajów subsaharyjskich czy Chin.

Pozostało 89% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Rolnictwo
Michał Kołodziejczak: Związek rolniczy Orka istnieje na razie tylko w Sejmie
Rolnictwo
Tajemnicza głodówka w Sejmie nieistniejącego związku
Rolnictwo
Dziwny strajk głodowy w Sejmie. Rolniczy związek nie istnieje, ale protestuje
Rolnictwo
Prestiżowa nagroda w konkursie Unii Europejskiej dla polskiego instytutu
Rolnictwo
Cebula towarem wyborczym w Indiach