Zmiany w sprawozdaniu finansowym są możliwe do jego zatwierdzenia

Informacje ujawnione już po zakończeniu danego roku obrotowego mogą wpływać na dane zawarte w bilansie sporządzanym za ten okres. O sposobie ich księgowego ujęcia decyduje między innymi poziom istotności.

Publikacja: 15.05.2019 07:00

Zmiany w sprawozdaniu finansowym są możliwe do jego zatwierdzenia

Foto: Adobe Stock

- Jesteśmy spółką akcyjną. Przy sporządzaniu sprawozdania finansowego za rok 2018 natrafiliśmy na operacje gospodarcze dotyczące roku objętego sprawozdaniem finansowym, które nie zostały prawidłowo (lub w ogóle) ujęte w księgach. W jaki sposób powinniśmy zaewidencjonować te zdarzenia? Czy konieczne jest ujęcie w księgach? W jaki sposób oszacować istotność transakcji? – pyta czytelnik.

Czytaj także: Są problemy ze sprawozdaniami finansowymi spółek w formie elektronicznej

Przy sporządzeniu sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy powinno się uwzględnić również zdarzenia występujące po dniu bilansowym. Aby zrobić to w sposób prawidłowy i zgodny z obowiązującymi przepisami, należy zapoznać się z ogólnymi regulacjami zawartymi w art. 54 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), a pomocne mogą być szczegółowe zasady opisane w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym – ujęcie i prezentacja" (dalej: KSR 7). Zgodnie z definicją zawartą w KSR 7, za zdarzenie po dniu bilansowym uznaje się korzystne i niekorzystne zdarzenia, jakie nastąpiły po dniu bilansowym, na który sporządzono sprawozdanie finansowe za dany rok obrotowy, istotnie wpływające na dane wykazane w tym sprawozdaniu, o których jednostka dowiedziała się przed dniem zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Ważne jest tutaj rozpatrzenie, czy dane zdarzenia mogą mieć przełożenie na treść sprawozdania finansowego, a ich istota może faktycznie wpłynąć na warunki wiernego i rzetelnego przedstawienia obrazu sytuacji majątkowej i finansowej jednostki.

Standard dzieli te zdarzenia, ze względu na ich wpływ na dane w sprawozdaniu, na dwie kategorie:

a) dostarczające dowodów na istnienie określonego stanu na dzień bilansowy

Przykład

Do tej grupy zalicza się następujące zdarzenia:

- korekty przychodów ze sprzedaży wykazanych w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym jednostki za rok obrotowy, polegające zarówno na zmianach kwot faktur, jak i anulowaniu sprzedaży;

- rozstrzygnięcie sprawy sądowej, które potwierdza lub zmienia wysokość wykazanej na dzień bilansowy rezerwy na zobowiązanie jednostki bądź powoduje powstanie zobowiązania, na które nie utworzono rezerwy;

- uzyskanie informacji o tym, że na dzień bilansowy wartość składnika aktywów na skutek utraty wartości była niższa od wykazanej w księgach rachunkowych jednostki;

- ustalenie ostatecznej ceny nabycia zakupionych przez jednostkę w roku sprawozdawczym (przed dniem bilansowym) aktywów;

- przychody ze sprzedanych po dniu bilansowym aktywów, pomniejszone o koszty sprzedaży, są niższe od wartości, w jakiej aktywa te figurują na dzień bilansowy w księgach rachunkowych;

- wykrycie błędów, w tym wywołanych oszustwami.

b) wskazujące na stan zaistniały po dniu bilansowym

Przykład

Do tej kategorii zalicza się następujące zdarzenia:

- spadek wartości rynkowej inwestycji posiadanych przez jednostkę;

- zadeklarowanie dywidend należnych posiadaczom instrumentów kapitałowych jednostki;

- połączenie jednostki z inną jednostką;

- znaczące zakupy aktywów przez jednostkę;

- przeznaczenie do sprzedaży lub znacząca sprzedaż aktywów przez jednostkę;

- zniszczenie przez pożar, powódź ważnego zakładu jednostki;

- ogłoszenie rozpoczęcia lub rozpoczęcie wdrażania restrukturyzacji jednostki;

- znaczące zmiany cen aktywów lub kursów wymiany walut obcych mających związek z działalnością jednostki;

- zaciągnięcie znaczących zobowiązań przez jednostkę;

- udzielenie przez jednostkę wysokich gwarancji, poręczeń;

- wniesienie sprawy do sądu lub otrzymanie pozwu przez jednostkę w sprawach wynikających ze zdarzeń, które nastąpiły po dniu bilansowym.

W przypadku zdarzeń, które dostarczają dowodów na istnienie określonego stanu na dzień bilansowy, konieczne jest ujęcie stosownych korekt liczbowych w sprawozdaniu finansowym. Natomiast zdarzenia wskazujące na stan zaistniały po dniu bilansowym wymagają jedynie ujawnienia w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.

Ostateczny termin

Kolejną kwestią, którą koniecznie należy wziąć pod uwagę, jest moment powzięcia informacji o opisywanych powyżej zagadnieniach. Rozróżniamy tutaj dwa okresy:

a) po dniu bilansowym, a przed sporządzeniem rocznego sprawozdania finansowego,

b) po sporządzeniu sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem.

W pierwszym przypadku skutki zdarzeń, które zmieniają wiedzę jednostki o stanie istniejącym na dzień bilansowy, zgodnie z KSR 7, uwzględnia się w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym roku obrotowego, kończącego się tym dniem bilansowym.

Z kolei w drugiej sytuacji, jednostka zobowiązana jest ująć skutki takich zdarzeń w księgach rachunkowych poprzedniego roku obrotowego oraz skorygować już sporządzone na ich podstawie roczne sprawozdanie finansowe za ten rok obrotowy.

Zdarza się również, że informacje o zdarzeniach, jakie nastąpiły po dniu bilansowym, jednostka może otrzymać po dniu zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. W związku z tym, że sprawozdanie zostało już zatwierdzone, przepisy nie dopuszczają możliwości jego korygowania. W takim przypadku ujawnione fakty uznaje się za błędy lat poprzednich.

Za błąd lat poprzednich, zgodnie z art. 54 ust. 3 uor, należy uznać taki błąd, w następstwie którego sprawozdanie za rok lub lata poprzednie nie może być uznane za spełniające wymagania określone w art. 4 ust. 1 uor, to znaczy, że błąd powoduje, iż sprawozdanie finansowe nie przedstawia w sposób rzetelny i prawidłowy sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki.

Decydująca jest tu odpowiednio duża waga błędu, tj. taka, która powoduje, że sprawozdanie za rok lub lata ubiegłe nie przedstawia w sposób rzetelny i prawidłowy sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki. W praktyce przyjmuje się, że są to błędy, w wyniku których:

- wynik finansowy brutto odchyli się o więcej niż 5–10 proc.,

- suma bilansowa odchyli się o więcej niż 1–2 proc.,

- przychody netto ze sprzedaży odchylą się o więcej niż 0,5–1 proc.

Ważne jest, aby powyższe progi, ustalone dla danej jednostki z uwzględnieniem charakterystyki jej działalności, zamieścić w polityce rachunkowości.

KSR 7 wskazuje, że błędy są istotne, w przypadku gdy pojedynczo lub łącznie mogą wpłynąć na decyzje gospodarcze podejmowane przez użytkowników sprawozdania finansowego. Istotność błędu jest uzależniona od wielkości i  rodzaju pominięcia lub nieprawidłowości, ocenianych w kontekście towarzyszących okoliczności. Czynnikiem rozstrzygającym o istotności może być zarówno wielkość, jak i rodzaj pozycji lub też kombinacja obu tych czynników.

W sytuacji stwierdzenia wystąpienia błędu lat poprzednich po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, kwotę korekty odnosi się na kapitał (fundusz) własny i wykazuje jako zysk (stratę) z lat ubiegłych.

Uwaga! Korekta ta jest odnoszona w kwocie netto, tzn. po uwzględnieniu wpływu na zobowiązania podatkowe (zarówno o charakterze bieżącym, jak i wynikające z tytułu odroczonego podatku dochodowego).

Czy trzeba powtórzyć procedurę

Taka sytuacja będzie wymagała, aby skutki błędów ujęte w zysku (stracie) z lat ubiegłych, zostały formalnie usankcjonowane przez organy zatwierdzające sprawozdanie jednostki w zakresie podziału lub pokrycia wyniku finansowego z lat ubiegłych. Nie można już ponownie zatwierdzić uprzednio zatwierdzonego sprawozdania finansowego, w którym znajdował się błąd. Zatwierdza się wtedy sprawozdanie za rok następny i podczas podjęcia uchwały uznaje się błąd lat ubiegłych oraz decyduje, w jaki sposób należy go pokryć.

Dodatkowe ujawnienia

Jednostka jest także zobowiązana do ujawnienia w dodatkowych informacjach i objaśnieniach do sprawozdania finansowego następujących informacji, dotyczących korekty błędów popełnionych w poprzednich latach obrotowych:

a) rodzaj błędu popełnionego w poprzednich latach,

b) kwotę korekty dotyczącej roku bieżącego roku obrotowego i każdej korekty dotyczącej lat poprzednich,

c) kwotę korekty dotyczącej okresów wcześniejszych od okresów uwzględnionych w danych porównawczych.

Uwaga! Gdy ustalenie kwot korekt jest praktycznie niewykonalne, to zamiast powyższych informacji, jednostka wskazuje sam fakt popełnienia błędu w latach poprzednich oraz podaje, na czym polegał dany błąd i wyjaśnia brak możliwości wiarygodnego oszacowania wpływu związanej z tym korekty.

Patryk Steidten - menedżer w departamencie audytu, Grupa UHY ECA

- Jesteśmy spółką akcyjną. Przy sporządzaniu sprawozdania finansowego za rok 2018 natrafiliśmy na operacje gospodarcze dotyczące roku objętego sprawozdaniem finansowym, które nie zostały prawidłowo (lub w ogóle) ujęte w księgach. W jaki sposób powinniśmy zaewidencjonować te zdarzenia? Czy konieczne jest ujęcie w księgach? W jaki sposób oszacować istotność transakcji? – pyta czytelnik.

Czytaj także: Są problemy ze sprawozdaniami finansowymi spółek w formie elektronicznej

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać