Rachunkowość: Czy wartość budynku sprzed 20 lat może być rzetelna

Ustawa o rachunkowości dopuszcza aktualizację wartości środków trwałych tylko na podstawie odrębnych przepisów. Czy odstąpienie od stosowania jej regulacji w wyjątkowych przypadkach pozwala wykazać realny poziom aktywów?

Publikacja: 09.09.2015 06:30

Rachunkowość: Czy wartość budynku sprzed 20 lat może być rzetelna

Foto: 123RF

Wprowadzone ustawą z 23 lipca 2015 r. zmiany w ustawie o rachunkowości (dalej: uor) wynikały z wymogu wdrożenia dyrektywy 2013/34/UE z 26 czerwca 2013 r. Poza tym zakresem inne zmiany wprowadzone w ustawie mają jedynie charakter uściślający i kosmetyczny. Na przestrzeni 20-letniego okresu obowiązywania ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości wprowadzono w jej treści 56 mniejszych bądź większych zmian. Nowelizacja ustawy związana z implementacją dyrektywy 2013/34/UE zapowiadana była jako tak dalece istotna, że rozważano nawet możliwość „napisania" nowej ustawy. Uwzględniając nakład pracy i złożonych procedur prawnych związanych z nowelizacją ustawy, w tym w związku z implementacją dyrektywy UE, powstała nie tylko możliwość, ale nawet konieczność skorygowania innych nieścisłości, pominięć, a nawet błędów zawartych w ustawie. Wiedza o nich była powszechna od wystarczająco długiego czasu (można tu wskazać artykuły specjalistów zawarte w wydawanej od wielu lat „Rachunkowości" – miesięczniku Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, seminaria tematyczne organizowane przez to Stowarzyszenie i Krajową Radę Biegłych Rewidentów oraz materiały z konferencji naukowych przeprowadzanych na wyższych uczelniach o profilu ekonomicznym). Okazja taka została zmarnowana, a naprawa ustawy odłożona na nieokreślony czas. Nie jest to zachowanie odpowiedzialne. Nie można tak marnotrawić dorobku innych, zostawiając nadal na użytek tysięcy jednostek akt prawny nie najlepszej jakości.

Pozostało 88% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt