Jak wykazać faktoring w księgach rachunkowych

Zasadnicze zadanie faktoringu polega na uregulowaniu należności. Wpływ pieniędzy od instytucji, która przejmuje wierzytelność, jest formą jej spłaty. Dlatego w rachunku przepływów powinno się go ujmować w segmencie operacyjnym.

Publikacja: 21.10.2015 06:30

Foto: 123RF

– Nasza spółka wprowadza faktoring należności dla potrzeb finansowania działalności. Stosowane rozwiązania w zakresie ewidencji związanych z tym operacji w księgach rachunkowych są nam znane, jednak mamy wątpliwości dotyczące rachunku przepływów pieniężnych. W jaki sposób ująć faktoring w cash flow? – pyta czytelniczka.

Faktoring jest formą finansowania działalności jednostki i polega na tym, że wyspecjalizowana instytucja finansowa (faktor) nabywa w drodze cesji od klienta (faktoranta) jeszcze niewymagalne wierzytelności dotyczące prowadzonej działalności. Czytelniczka nie wskazała, jaki rodzaj faktoringu będzie u niej stosowany, dlatego przypominam, że rozróżniamy trzy formy faktoringu należności: pełny, niepełny, mieszany.

Pozostało 85% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt