Rachunek przepływów pieniężnych sporządzany metodą pośrednią

Przygotowanie zestawienia zdarzeń i operacji, które wystąpiły w firmie i które mają wpływ na przepływy pieniężne, powinno być pierwszym krokiem do sporządzenia raportu.

Publikacja: 09.12.2015 06:00

Rachunek przepływów pieniężnych sporządzany metodą pośrednią

Foto: 123RF

O rachunku przepływów pieniężnych sporządzanym metodą pośrednią napisano wiele artykułów, poradników, opracowań. Wydawałoby się, że wiadomo już wszystko, tymczasem w praktyce można odnieść wrażenie, że temat ten jest ciągle aktualny. Prawidłowe sporządzenie rachunku przepływów jest jednym z trudniejszych zadań, jakie stoją przed służbami finansowymi jednostki, ponieważ diabeł tkwi w szczegółach, które przy sporządzaniu cash flow są bardzo istotne. Może nawet bardziej istotne niż ogólne zasady i założenia sporządzania tego elementu sprawozdania finansowego. Wszelkie niuanse są w tym przypadku bardzo ważne, dlatego warto im się jeszcze raz bliżej przyjrzeć, jednocześnie wskazując, gdzie tkwi najwięcej pułapek i niebezpieczeństw popełnienia błędu.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać