Ujawnienia informacji związanych ze wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej

W związku z reformą wskaźnika referencyjnego stopy procentowej Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości wniosła poprawki do Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej. Wszystko dla zapewnienia właściwego odzwierciedlenia skutków reformy w sprawozdaniach finansowych.

Publikacja: 10.05.2023 02:00

Ujawnienia informacji związanych ze wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej

Foto: Adobe Stock

W 2012 roku grupa banków została oskarżona o manipulowanie stopami procentowymi kwotowanymi na rynku międzybankowym (IBOR) w czasie kryzysu finansowego. Rzekome manipulacje nadszarpnęły zaufanie do dotychczas stosowanych stóp procentowych, takich jak LIBOR a powiększająca się różnica między stopą LIBOR a stopą wolną od ryzyka stworzyła zapotrzebowanie na stopę alternatywną, która byłaby bardziej wiarygodna i zbliżona do stopy wolnej od ryzyka. Ponadto, ze względu na spadek wolumenu transakcji na rynku, stawka LIBOR w coraz większym stopniu opierała się na eksperckiej ocenie banków, a nie na rzeczywistych transakcjach.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać