Transakcja jednorodna – czym jest i jak ją właściwie identyfikować

Jednorodna transakcja, której wartość przekracza ustalone ustawowo progi, podlega obowiązkom dokumentacyjnym z zakresu cen transferowych. Dlatego jej właściwe rozpoznanie jest kluczowe dla podmiotów powiązanych.

Publikacja: 01.05.2022 02:00

Transakcja jednorodna – czym jest i jak ją właściwie identyfikować

Foto: Adobe Stock

W grudniu 2021 r. Ministerstwo Finansów opublikowało interpretację ogólną (DCT2.8203.2. 2021), w której wyjaśnia jak należy poprawnie identyfikować transakcję jednorodną – pojęcie wprowadzone w 2019 r. do ustawy o CIT w rozdziale dotyczącym cen transferowych.

Z pojęciem transakcji jednorodnej podatnicy po raz pierwszy zetknęli się w 2019 r. w zmienionej ustawie o CIT, w rozdziale dotyczącym dokumentacji cen transferowych. Ustawa nie zdefiniowała jednak wprost pojęcia transakcji jednorodnej. Przed 1 stycznia 2019 r. posługiwano się pojęciami „transakcja jednego rodzaju” oraz „inne zdarzenia jednego rodzaju”. Poprzednie pojęcia zostały zastąpione nowym, a to, co jest dla nich wspólne, to określenie jednorodności transakcji jako podobieństwa istotnych cech charakterystycznych dla transakcji, a nie identyczność transakcji.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać