Przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności a standardy rachunkowości

Rozwiązania dotyczące przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności, zaproponowane w KSR nr 11 „Środki trwałe", wciąż nie zapewniają prezentacji w sprawozdaniach realnej wartości tych składników aktywów.

Publikacja: 18.07.2018 06:40

Przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności a standardy rachunkowości

Foto: ROL

Środki trwałe to grupa aktywów, która praktykom księgowym od wielu lat nastręcza sporo kłopotów. W licznej grupie przedsiębiorstw stanowią one znaczną część aktywów. Jest wiele powodów takiego stanu. Z jednej strony „skromne" stosunkowo zapisy w ustawie o rachunkowości zderzają się z różnorodnością operacji dotyczących środków trwałych, z drugiej natomiast brak jest od 23 lat aktualizacji ich wartości, co w szczególności w przypadku nieruchomości powoduje, że sprawozdania finansowe jednostek nie spełniają wymogu rzetelności, a stan taki potwierdzany jest przez biegłych rewidentów w wydawanych opiniach z badania sprawozdań finansowych. Aktualna wartość nieruchomości gruntowych jest w wielu przypadkach kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy wyższa niż ich wartość historyczna zapisana w księgach rachunkowych właścicieli oraz wieczystych użytkowników. Termin „rzetelny" oznacza w języku polskim »uczciwy, sumienny, solidny, godny zaufania, należyty, właściwy, dokładny, autentyczny« i trudno przyjąć, aby w zakresie rachunkowości miał być inaczej rozumiany. Przy czym termin „rzetelny" nie powinien być utożsamiany z terminem „legalny". Każdą próbę uszczegółowienia i doprecyzowania regulacji dotyczących środków trwałych, niezależnie od przyjętej formy prawnej tej czynności, trzeba zapisać na poczet działań oczekiwanych i pożytecznych.

Pozostało 92% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt