Łączenie, podział i przekształcanie spółek - konsekwencje bilansowe i podatkowe

Nadwyżka ceny przejęcia nad wartością godziwą aktywów netto spółki przejętej wykazywana jest w aktywach spółki, na którą przeszedł majątek, jako wartość firmy. Podlega ona amortyzacji przez okres jej ekonomicznej użyteczności.

Publikacja: 29.05.2019 06:30

Podział majątku po likwidacji spółki

Podział majątku po likwidacji spółki

Foto: Adobe Stock

Spółki prawa handlowego (zarówno osobowe, jak i kapitałowe) mogą się między sobą łączyć (także w ramach połączenia transgranicznego w przypadku spółki kapitałowej i komandytowo-akcyjnej), dzielić (z tym, że podziałowi nie podlegają spółki osobowe, a jedynie spółki kapitałowe) lub przekształcać (spółka osobowa w inną spółkę osobową lub w spółkę kapitałową, spółka kapitałowa w inną spółkę kapitałową lub w spółkę osobową; dopuszczalne jest także przekształcenie: spółki cywilnej w spółkę handlową – osobową lub kapitałową oraz przedsiębiorcy, będącego osobą fizyczną prowadzącą samodzielną działalność gospodarczą w spółkę kapitałową). Wymienione operacje dokonywane przy udziale ww. podmiotów powodują określone konsekwencje na podstawie zarówno prawa bilansowego, jak i prawa podatkowego.

Pozostało 97% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt