Jak stosować monitoring zgodnie z prawem?

Niewłaściwe korzystanie z kamer może skutkować naruszeniem wielu przepisów, w tym dotyczących ochrony danych osobowych, prawa cywilnego, ochrony dóbr osobistych oraz praw innych osób przebywających w zasięgu monitoringu.

Aktualizacja: 22.05.2021 17:13 Publikacja: 22.05.2021 00:01

Jak stosować monitoring zgodnie z prawem?

Foto: Adobe Stock

Coraz więcej osób instaluje obecnie monitoring wideo dla celów czysto prywatnych, niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Przyczyn takich decyzji może być wiele. Niewątpliwie, jednym z powodów jest potrzeba poczucia bezpieczeństwa, które daje możliwość podglądania podczas nieobecności, w czasie rzeczywistym, mieszkania czy domu. Z kolei osoby, które w przeszłości doświadczyły negatywnych zdarzeń, jak włamanie do mieszkania, piwnicy, zniszczenie pojazdu w garażu, zazwyczaj instalują monitoring w celu rejestrowania obrazu na potrzeby ustalenia tożsamości sprawców ewentualnych przestępstw. Zdarzają się także sytuacje, gdy decyzja o montażu kamer zostaje podjęta na skutek niewłaściwego zachowania sąsiadów, którzy np. wyrzucają śmieci do cudzego ogródka, nie sprzątają po swoim pupilu.

Pozostało 92% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać