Koronawirus: na czym polega twarda i miękka restrukturyzacja

Jeśli kontrahenci nie wyrażają zgody na renegocjację warunków umów lub spłaty zaległości, zasadne jest podjęcie przez przedsiębiorców działań restrukturyzacyjnych prowadzących do zapobieżenia upadłości bądź likwidacji.

Publikacja: 12.05.2020 15:45

Koronawirus: na czym polega twarda i miękka restrukturyzacja

Foto: AdobeStock

Do działań restrukturyzacyjnych mających na celu poprawę płynności finansowej firmy zaliczyć można – w zależności od formy prawnej, w jakiej jest prowadzona – jej dokapitalizowanie w drodze wniesienia dopłat lub podwyższenia kapitału zakładowego, m.in. poprzez wniesienie aportu przez dotychczasowych wspólników.

Rozważyć można również poszerzenie grona wspólników poprzez ich przystąpienie bądź sprzedaż istniejących już udziałów lub akcji w spółce. Pomocne w zapewnieniu dalszego funkcjonowania są również szeroko rozumiane transakcje M&A prowadzące do połączenia z innym podmiotem, którego aktywa, w tym infrastruktura bądź kontrakty, pozwolą przetrwać działalności. Te sposoby działań restrukturyzacyjnych mogą posłużyć pokryciu niedoborów finansowych oraz zyskaniu wiarygodności wobec kontrahentów lub kredytodawców.

Pozostało 93% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt