Zasady ochrony sygnalistów w spółkach giełdowych

Niebawem minie pierwszy rok obowiązywania regulacji zobowiązującej spółki publiczne do przyjęcia i wdrożenia w wewnętrznej strukturze organizacyjnej rozwiązań mających na celu umożliwienie bezpiecznego zgłaszania zauważonych uchybień w działalności podmiotu.

Publikacja: 29.09.2020 15:45

Zasady ochrony sygnalistów w spółkach giełdowych

Foto: AdobeStock

Ustawą z 16 października 2019 roku polski prawodawca nałożył na wszystkich emitentów papierów wartościowych obowiązek posiadania procedury anonimowego zgłaszania przez pracowników wskazanemu członkowi zarządu, a w szczególnych przypadkach – radzie nadzorczej, naruszeń prawa, w szczególności przepisów ustawy, tzw. rozporządzenia prospektowego (rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2017/1129), oraz procedur i standardów etycznych (art. 97d ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i zasadach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych). Pomimo, że brzmienie tego przepisu jest analogiczne, jak w przypadku wcześniej wprowadzonych uregulowań w tym zakresie dla banków i firm inwestycyjnych, ustawodawca w odniesieniu do spółek giełdowych zrezygnował z tak szczegółowego określenia obowiązków, jak w przypadku powyższych kategorii podmiotów, i nie dał ministerialnym urzędnikom umocowania do szczegółowego określenia sposobu funkcjonowania rozwiązań proceduralnych w poszczególnych podmiotach. Zabieg ten jest racjonalny i uzasadniony – inaczej niż w przypadku podmiotów działających na rynku usług finansowych, które muszą się liczyć z szeregiem wielu innych wymagań prawnych co do wykonywanej przez nie działalności, rozwiązania przyjmowane przez spółki giełdowe mogą się między sobą (a nawet powinny) bardzo różnić.

Pozostało 85% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online
Nieruchomości
Więcej drewna i mniejsze odległości między budynkami? Zmiany w prawie budowlanym
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Podatki
Dla kogo stawka 8,5 proc. ryczałtu? Ważny wyrok NSA
ZUS
Wielki pożar centrum handlowego w Warszawie. ZUS wydał specjalny komunikat