Czas pracy w instytucjach kultury bardziej elastycznie

Pracownikowi muzeum czy teatru nie trzeba zapewniać przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w okresie rozliczeniowym. Ale jeśli po jego zakończeniu złoży wniosek urlopowy, w pierwszej kolejności trzeba oddać mu wolne za pracę w innych dniach wolnych wynikających z pięciodniowego tygodnia pracy.

Publikacja: 24.11.2014 06:00

Czas pracy w instytucjach kultury bardziej elastycznie

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

W związku ze specyfiką pracy w instytucjach kultury – takich jak domy kultury, biblioteki, teatry, kina, filharmonie, opery, galerie sztuki itp. – ustawodawca przewidział pewne odrębne uregulowania dotyczące czasu pracy zatrudnionych w nich osób. Ośrodki te wykonują bowiem swoją kulturalną działalność głównie w weekendy.

Jednym z takich uregulowań jest przepis stanowiący, że pracownikom instytucji kultury można udzielać dni wolnych od pracy, wynikających z rozkładu w pięciodniowym tygodniu pracy, łącznie z urlopem wypoczynkowym. Oznacza to, że nie trzeba zapewniać pracownikom zatrudnionym w instytucjach kultury przeciętnie pięciodniowego tygodnia w tych okresach rozliczeniowych, w których nie korzystają oni z urlopu wypoczynkowego.

Pozostało 91% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt