Jak założyć i prowadzić firmę we Włoszech

Rynek włoski nie jest jednolity ze względu na istotne różnice w poziomie rozwoju gospodarki pomiędzy północną częścią kraju i południową. Dlatego też zrozumienie procedury zakładania firmy we Włoszech może z pozoru stwarzać pewne trudności. Jednak przeprowadzone w ostatnich latach reformy dostosowały normy włoskiego prawa spółek do standardów europejskich i obecnie procedura otwarcia spółki na terenie Włoch przypomina w znacznym stopniu procedurę prawa polskiego.

Aktualizacja: 16.09.2017 16:17 Publikacja: 16.09.2017 14:56

Jak założyć i prowadzić firmę we Włoszech

Foto: Fotolia.com

Warto jednak zauważyć, że duża autonomia regionów włoskich skutkować może zróżnicowanym czasem oczekiwania na zarejestrowanie spółki lub odmiennym podejściem urzędów do obcokrajowców w zależności od tego, w jakiej części kraju ma być prowadzony biznes. Zasadniczo najbardziej przyjaznym do tego regionem jest Lombardia i pozostała część północnych Włoch, gdzie ulokowana jest znaczna część spółek z zagranicznym kapitałem.

Najczęściej wybieranymi formami prawnymi dla prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Włoch są spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (wł. „societa a responsabilita limitata", w skrócie „s.r.l.") i spółka akcyjna (wł. „societa per azioni", w skrócie „spa"). Jednak zasadniczo dla firmy średniej wielkości najbardziej popularną formą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Ze względu na fakt, iż jest to najpopularniejszy typ spółki kapitałowej, warto przeanalizować krok po kroku, jak wygląda procedura otwarcia tej spółki we Włoszech i na jakie aspekty proceduralne należy zwrócić szczególną uwagę.

Pozostało 91% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt