Czy warto inwestować w Kijowie na Ukrainie

Ukraina zmaga się z procesem transformacji. Warto sprawdzić, z jakimi efektami. Jeżeli pozostanie ona na drodze reform, w tym upraszczania procedur i walki z korupcją, powinna stać się ponownie bardzo interesującym rynkiem dla inwestorów zagranicznych, w tym polskich firm.

Publikacja: 02.03.2018 05:50

Czy warto inwestować w Kijowie na Ukrainie

Foto: Fotolia

W zamian za podjęcie konkretnych kroków mających na celu poprawę sytuacji politycznej i gospodarczej Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził w 2015 roku czteroletni program wsparcia gospodarczego dla Ukrainy. Dzięki współpracy z MFW i UE Ukraina wdrożyła szereg reform w wielu sektorach gospodarki, m.in. w energetycznym i bankowym. Dzięki restrykcyjnej polityce Narodowego Banku Ukrainy (NBU) i ograniczeniom dewizowym udało się odbudować rezerwy walutowe oraz ustabilizować, tzn. spowolnić tempo spadku wartości hrywny (UAH). Jej wartość wynosi obecnie ok. 0,13 zł i nie ma powodów do znacznego spadku w najbliższym czasie. W październiku 2017 r. NBU ponownie podniósł stopy procentowe z powodu wysokiej inflacji. Obecnie wskaźnik wynosi 13,5 proc..

Pozostało 95% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt