Pokrywanie przez pracodawcę wydatków na zakwaterowanie nie jest przychodem pracownika

Pokrywanie przez pracodawcę wydatków na zakwaterowanie zatrudnionych osób nie jest ich przychodem z pracy. Jest to świadczenie w interesie firmy, a nie etatowca, nawet jeśli fizycznie to on sam realizuje płatność za hotel.

Publikacja: 14.10.2015 03:00

Foto: 123RF

Spółka zatrudnia na podstawie umów o pracę osoby fizyczne wykonujące pracę w terenie (tzw. pracowników mobilnych). Każdy z nich ma w umowie o pracę zdefiniowane miejsce pracy jako obszar, którego wielkość jest ustalona na podstawie przyjętego przez pracodawcę podziału terytorialnego kraju i uzależniona od przypisanych pracownikowi obowiązków. W szczególnych przypadkach miejsce pracy może obejmować terytorium całego kraju. Charakter zadań wykonywanych przez pracowników w ramach stosunku pracy wiąże się z licznymi przejazdami w związku z wizytami w sklepach i u kontrahentów. Spółka nie traktuje tego typu przejazdów oraz wizyt jako podróży służbowych w rozumieniu kodeksu pracy. Wyjaśniła jednak, że uwzględniając efektywność pracy pracowników i ich mobilność, a także ekonomiczną racjonalność działalności, w uzasadnionych przypadkach nie wracają oni na noc do miejsca zamieszkania. Nocują w miejscu umożliwiającym efektywne zakończenie pracy jednego dnia i jej rozpoczęcie w dniu kolejnym. Koszty takiego noclegu ponoszone są przez spółkę. Firma zapytała, czy noclegi te będą dla pracowników przychodem ze stosunku pracy podlegającym PIT i czy ciążą na niej obowiązki płatnika.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt