Najem - jak się zabezpieczyć w umowie

Planuję objąć w najem lokal użytkowy. Istnieją jednak obawy, że w przyszłości lokal zmieni właściciela na takiego, który nie będzie zainteresowany kontynuowaniem współpracy i wypowie mi umowę najmu, co w konsekwencji narazi mnie na straty. Co zapisać w umowie, jak się zabezpieczyć? – pyta czytelnik.

Publikacja: 26.02.2016 04:50

Najem - jak się zabezpieczyć w umowie

Foto: 123RF

Zgodnie z zasadą z art. 678 § 1 kodeksu cywilnego w razie zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu w miejsce zbywcy i może wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia. W praktyce przepis ten znajdzie zastosowanie nawet w przypadku zawarcia umowy najmu lokalu na czas oznaczony, bez względu na wiedzę nabywcy rzeczy o umowie najmu oraz wiedzę najemcy o zbyciu rzeczy (nie dotyczy jednak lokali niewyodrębnionych). W takiej sytuacji obawy dotyczące dalszej współpracy z nowym nabywcą mogą być uzasadnione. Ustawodawca dostrzegł potrzebę ochrony najemcy, dając mu dwie możliwości.

Pozostało 89% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt