Zamówienia: próbka – część oferty czy dokument

Powszechną praktyką na rynku zamówień publicznych, szczególnie gdy postępowanie ogranicza się do pewnego konkretnego, standardowego elementu lub składającego się niejako na całość przedmiotu zamówienia, jest żądanie przez zamawiającego próbki.

Publikacja: 04.03.2016 04:50

Celem formułowanego żądania jest możliwość dokładnego stwierdzenia, co i o jakich parametrach oferuje wykonawca, oraz potwierdzenie, że wskazany w ofercie przedmiot odpowiada wymogom postawionym przez zamawiającego.

Możliwość żądania próbki została literalnie wskazana w § 6 ust. 1 rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (DzU z 2013 r., poz. 231). Jednak pomimo tak jednoznacznego uregulowania w kontekście kwalifikacji próbki wciąż budzi ona poważne wątpliwości wśród zamawiających. W zależności zatem od przyjętego stanowiska wobec kwalifikacji próbki – jako części oferty czy dokumentu przedmiotowego na potwierdzenie spełnienia warunków udziału w postępowaniu, podejmowane będą kolejno czynności związane z oceną próbki w trakcie badania i oceny ofert oraz ustalenie praw i obowiązków zarówno wykonawcy, jak i zamawiającego.

Pozostało 85% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać