Odpowiedzialność za mienie powierzone: Pracownik zapłaci za to, czego nie dopilnował

Pracodawca powierza swoje cenne mienie zatrudnionym na mocy umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej. Odmowa jej podpisania może być podstawą do rozwiązania umowy o pracę.

Publikacja: 11.10.2016 06:10

Odpowiedzialność za mienie powierzone: Pracownik zapłaci za to, czego nie dopilnował

Foto: www.sxc.hu

- Czy szef ma prawo wymagać od pracownika podpisania umowy o współodpowiedzialności materialnej w trakcie trwania stosunku pracy? Czy odmowa podpisania takiej umowy może być podstawą rozwiązania stosunku pracy?

Odpowiedź na oba pytania jest twierdząca. Pracodawca, który zamierza powierzyć swoje mienie pracownikom, może to zrobić w każdym momencie trwania stosunku pracy. Podstawą jest rozporządzenie Rady Ministrów z 4 października 1974 r. w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie (tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 143, poz. 663). Zgodnie z nim pracownicy mogą przyjąć na mocy pisemnej umowy zawartej z pracodawcą wspólną odpowiedzialność materialną za szkody spowodowane powstaniem niedoboru w powierzonym im łącznie mieniu. Warunek – liczba pracowników w miejscu powierzenia mienia nie przekracza: przy pracy na jedną zmianę – 8 osób, na dwie zmiany – 12 osób, a na trzy zmiany – 16 osób. W zakładach usługowych, żywienia zbiorowego oraz w sklepach samoobsługowych i preselekcyjnych pracownicy przyjmą wspólną odpowiedzialność materialną, jeżeli w miejscu powierzenia mienia nie jest ich więcej niż 24 osoby na jedną zmianę. Każda zmiana w składzie pracowników objętych wspólną odpowiedzialnością wymaga zawarcia nowej umowy o takim łącznym obciążeniu.

Pozostało 83% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt