Jak inwestor będzie kupował akcje spółek publicznych

Praktyka pokaże czy zniesienie obowiązku ogłaszania małych wezwań przeniesie się na zwiększenie popularności transakcji akwizycyjnych wśród spółek publicznych.

Publikacja: 24.03.2017 01:00

Jak inwestor będzie kupował akcje spółek publicznych

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Na początku lutego Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ofercie publicznej w zakresie zmian dotyczących wezwań do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji spółki publicznej. Nowa ustawa zakłada całkowite usunięcie dotychczasowego artykułu 72 ustawy o ofercie publicznej, a zatem wyeliminowane tzw. „małych wezwań", które regulowały sposób nabywania znacznych pakietów akcji spółek publicznych. Zmiana ta nie jest jednak zupełnie nowatorska, gdyż dyskusja na temat zasadności funkcjonowania przedmiotowego przepisu oraz konieczności liberalizacji obrotu znacznymi pakietami akcji spółek publicznych toczy się już od kilku lat. Zniesienie małych wezwań stanowiło także dotychczasowy postulat Komisji Nadzoru Finansowego. Ostatnią realną próbę zniesienia obowiązku ogłaszania małych wezwań podjęło w 2014 roku Ministerstwo Finansów. Przygotowany wówczas projekt nowelizacji ustawy o ofercie publicznej także zakładał m.in. zniesienie wspomnianego artykułu 72, jednak pracę nad nowelizacją zatrzymały się jeszcze na etapie opiniowania projektu ustawy. Za sprawą inicjatywy poselskiej, na początku tego roku wniesiono nowy projekt nowelizacji i tym razem, w relatywnie krótkim czasie, dalszy los artykułu 72 ustawy o ofercie publicznej został przesądzony.

Pozostało 87% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt