Ważny jest uraz i jego przyczyna - wyrok SN

Dla przypisania nagłemu zdarzeniu przymiotu wypadku przy pracy konieczne jest, aby przyczyna zewnętrzna uwarunkowana była źródłem zagrożenia związanego z pracą – wynika z wyroku SN.

Aktualizacja: 24.11.2019 08:27 Publikacja: 23.11.2019 00:01

Ważny jest uraz i jego przyczyna - wyrok SN

Foto: Fotolia

Zagadnienia związane z wypadkami przy pracy budzą w dalszym ciągu wątpliwości pracodawców. Wątpliwości te potęguje jeszcze stanowisko orzecznictwa, które cechuje się ogromną kazuistycznością. Najistotniejsze, z perspektywy praktyki, są przy tym dwa elementy definicji wypadku przy pracy – uraz i zewnętrzność przyczyny. Zgodnie z art. 2 pkt 13 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tj. DzU z 2019 r., poz. 1205) przez „uraz" należy rozumieć uszkodzenie tkanek ciała lub narządów człowieka wskutek działania czynnika zewnętrznego. Początkowo (definicja urazu została wprowadzona powołaną ustawą) Sąd Najwyższy opowiadał się za ścisłą wykładnią „urazu", podkreślając, że prima facie chodzi tu o uszkodzenie organizmu (tkanek, narządów) będące następstwem obrażenia ciała, innymi słowy, chodzi o powstanie konkretnego naruszenia tkanki, narządu człowieka pod wpływem zdarzenia zewnętrznego (wyrok z 9 czerwca 2009 r. sygn. II PK 318/08). W późniejszym orzecznictwie podkreślono jednak, że słowo „uszkodzenie" w definicji urazu nie ma jednego znaczenia (desygnatu) w języku polskim, nawet gdy odnosi się do tkanki lub narządu ciała. Uszkodzenie to również nadwyrężenie lub naruszenie tkanki rozumiane jako pogorszenie stanu zdrowia pracownika (wyrok SN z 7 czerwca 2011 r. sygn. II PK 311/10). Konsekwentnie, w ocenie Sądu Najwyższego uszkodzenie tkanek ciała lub narządów człowieka w pojęciu urazu należy rozumieć szeroko, a więc jako wszelkie zmiany w organizmie – nie tylko te o charakterze anatomicznym, ale także te, które wywołały zaburzenia czynnościowe organizmu, w tym zaburzenia psychiczne.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt