Sztywne normy nie zablokują szkolenia osób niepełnosprawnych

Pracownik o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może podnosić kwalifikacje zawodowe z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Czasu tej nauki nie wlicza się do czasu pracy.

Publikacja: 11.04.2024 04:30

Sztywne normy nie zablokują szkolenia osób niepełnosprawnych

Foto: Adobe Stock

- W związku z ostatnią nowelizacją kodeksu pracy, która wprowadziła obowiązek zaliczania szkoleń do czasu pracy, pojawił się problem w mojej firmie. Dotyczy osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, których czas pracy nie może przekraczać siedmiu godzin na dobę oraz 35 godzin tygodniowo. Nie wiem, czy mogę wysłać takiego pracownika na szkolenie, skoro osoby niepełnosprawnej nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych. Szkolenie, na które chciałem skierować pracownika, trwa osiem godzin. Czy mogę skierować pracownika na szkolenie, uznając, że jest to działanie na jego korzyść? Pozyska on bowiem dodatkowe umiejętności. Czy muszę zapisy prawa traktować dosłownie, co oznacza brak szkolenia dla osoby zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności? – pyta czytelnik.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?